Trumpov minister zahraničia absolvoval prvú návštevu Číny. Skončilo sa to takto

    0
    Rex Tillerson (Autor: TASR)

    Súčasný 45. americký prezident Donald Trump v predvolebnej kampani naznačoval, že sa nebojí vyhrnúť si pred Čínou rukávy a pustiť sa s ňou do sporu, aspoň v ekonomickej oblasti. Po víťazných voľbách však Trump svoje slová zmiernil. Hoci ešte pred nástupom do úradu naznačoval, že možno nebude rešpektovať politiku jednej Číny a posilní vzťahy s Taiwanom, ktorý Čína považuje za svoju provinciu. Po nástupe do Bieleho domu Trump otočil a uistil komunistickú vládu v Pekingu, že bude politiku jednej Číny rešpektovať.

    Podľa agentúry Reuters tomu zodpovedala aj návšteva amerického ministra zahraničia Rexa W. Tillersona v Číne. Návšteva to vraj bola naozaj veľmi vrelá. Tillerson a čínsky prezident Si Ťin-pching sa vzájomne uisťovali v rozvíjaní vzájomných vzťahov.

    „Spoločné záujmy Číny a Spojených štátov významne prevyšujú nad našimi rozdielmi a spolupráca je jedinou správnou cestou pre obe strany,” vyhlásil čínsky prezident. Musia vystupovať ako partneri, ktorí budú riešiť citlivé otázky cestou dialógu a budú rešpektovať svoje záujmy. Americký minister zahraničia mu dal za pravdu. Prezident Trump si vraj veľmi váži zlepšenie vzájomných vzťahov a verí, že dôjde k ich ďalšiemu otepleniu.

    „Prezident sa teší na ďalšie zlepšovanie vzájomných vzťahov pri príležitosti nejakej ďalšej návštevy v budúcnosti. Vieme, že vďaka dialógu dosiahneme hlbšie porozumenie, ktoré povedie k posilneniu vzťahov medzi Čínou a Spojenými štátmi a bude udávať tón našej ďalšej spolupráci,” dodal.

    Problematickým bodom ďalšieho rozvíjania čínsko-amerických vzťahov sa môže stať komunistická Severná Kórea. Tento štát vyvíja vlastné jadrové zbrane, čo sa Spojeným štátom ani trochu nepáči. Tlačí preto na Čínu, aby KĽDR priviedla k rozumu. Čína oponuje, že situáciu je možné vyriešiť len dialógom na pôde OSN.

    Celý článok v angličtine nájdete TU.

    - Reklama -