Trumpov minister zahraničia absolvoval prvú návštevu Číny. Skončilo sa to takto

19. 3. 2017 13:28

Minister zahraničia Spojených štátov Rex W. Tillerson ukončil prvú návštevu Číny. Jeho šéf, 45. prezident Donald Trump, dával už v predvolebnej kampani najavo, že Čínu považuje za hlavného soka Spojených štátov, s ktorým sa nebude báť ísť do stretu. Ešte pred nástupom do úradu spochybňoval politiku jednej Číny voči Taiwanu. Ako si v tejto situácii viedol americký minister zahraničia v Pekingu?

Trumpov minister zahraničia absolvoval prvú návštevu Číny. Skončilo sa to takto
Foto: TASR
Popis: Rex Tillerson
reklama

Súčasný 45. americký prezident Donald Trump v predvolebnej kampani naznačoval, že sa nebojí vyhrnúť si pred Čínou rukávy a pustiť sa s ňou do sporu, aspoň v ekonomickej oblasti. Po víťazných voľbách však Trump svoje slová zmiernil. Hoci ešte pred nástupom do úradu naznačoval, že možno nebude rešpektovať politiku jednej Číny a posilní vzťahy s Taiwanom, ktorý Čína považuje za svoju provinciu. Po nástupe do Bieleho domu Trump otočil a uistil komunistickú vládu v Pekingu, že bude politiku jednej Číny rešpektovať.

Podľa agentúry Reuters tomu zodpovedala aj návšteva amerického ministra zahraničia Rexa W. Tillersona v Číne. Návšteva to vraj bola naozaj veľmi vrelá. Tillerson a čínsky prezident Si Ťin-pching sa vzájomne uisťovali v rozvíjaní vzájomných vzťahov.

„Spoločné záujmy Číny a Spojených štátov významne prevyšujú nad našimi rozdielmi a spolupráca je jedinou správnou cestou pre obe strany," vyhlásil čínsky prezident. Musia vystupovať ako partneri, ktorí budú riešiť citlivé otázky cestou dialógu a budú rešpektovať svoje záujmy. Americký minister zahraničia mu dal za pravdu. Prezident Trump si vraj veľmi váži zlepšenie vzájomných vzťahov a verí, že dôjde k ich ďalšiemu otepleniu.

„Prezident sa teší na ďalšie zlepšovanie vzájomných vzťahov pri príležitosti nejakej ďalšej návštevy v budúcnosti. Vieme, že vďaka dialógu dosiahneme hlbšie porozumenie, ktoré povedie k posilneniu vzťahov medzi Čínou a Spojenými štátmi a bude udávať tón našej ďalšej spolupráci," dodal.

Problematickým bodom ďalšieho rozvíjania čínsko-amerických vzťahov sa môže stať komunistická Severná Kórea. Tento štát vyvíja vlastné jadrové zbrane, čo sa Spojeným štátom ani trochu nepáči. Tlačí preto na Čínu, aby KĽDR priviedla k rozumu. Čína oponuje, že situáciu je možné vyriešiť len dialógom na pôde OSN.

Celý článok v angličtine nájdete TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

23:59 Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

Ekonómka Markéta Šichtařová sa vo svojom blogu na serveri iDNES.cz zameriava na to, že je nová doba.…