Trump zúri. Vyšla kniha, ktorá ho označuje za pologramotného debila a odhaľuje tajomstvá jeho intímneho života. Prečítajte si, čo sa v nej všetko píše

9.1.2018 0:01

V USA vyšla kontroverzná kniha o Donaldovi Trumpovi a jeho pôsobení v Bielom dome, ktorá je plná intímnych podrobností z prezidentovho života. Prezidenta označuje za pologramotného, spochybňuje jeho schopnosť čítať, opisuje, ako sa v posteli napcháva rýchlym občerstvením či ako sa stará o svoje vlasy. Trump zúri, knihu označuje za vymyslenú a chce zastaviť jej šírenie. Autor sa však bráni a odvoláva sa na relevantné zdroje.

Trump zúri. Vyšla kniha, ktorá ho označuje za pologramotného debila a odhaľuje tajomstvá jeho intímneho života. Prečítajte si, čo sa v nej všetko píše
Foto: TASR
Popis: Výtlačky novej knihy "Fire and Fury: Inside the Trump White House" (Oheň a hnev: Vo vnútri Trumpovho Bieleho domu) od spisovateľa a novinára Michaela Wolffa

Autorom kontroverznej knihy s názvom Fire and Fury (Oheň a hnev) je 64-ročný americký novinár Michael Wolff, ktorý sa rok a pol venoval zbieraniu tých najintímnejších informácií o súčasnej hlave Spojených štátov. Rozprával sa pritom s viac než dvoma stovkami Trumpových spolupracovníkov a členov personálu Bieleho domu. Ako uviedol Wolff pre televíziu NBC, všetky rozhovory mali jedného základného spoločného menovateľa, všetci respondenti prirovnali Trumpa k dieťaťu.

Wolff sa na Trumpovo prezidentovanie pozrel celkom od začiatku, od kampane. V knihe píše, že Trumpovo víťazstvo vo voľbách bolo šokom, ktorý nikto v jeho tábore nečakal. „Keby prehral, bol by šialene slávny a výhra ,nečestnej Hillaryby z neho urobila mučeníka. Jeho dcéra Ivanka a zať Jared by boli medzinárodnými celebritami. Manželka Melania, ktorú uisťoval, že sa prezidentom nestane, by sa mohla vrátiť k svojim nenápadným obedom. Prehra by vyhovovala každému. Prehra bola víťazstvo,“ píše Wolff. No nestalo sa, Trump zvíťazil. V momente, keď boli výsledky jasné, tváril sa nový prezident, akoby zbadal ducha, odvoláva sa Wolff na slová, ktoré mal povedať Donald junior, Melania zase po vyhlásení výsledkov plakala, no neboli to slzy radosti, tvrdí novinár v knihe.

Tri televízory, zamknuté dvere a cheeseburger

Ako píše britský Guardian, Trump od začiatku považoval Biely dom za nepríjemné, až strašidelné miesto. A keďže bol zvyknutý na väčšie pohodlie, než aké mu prezidentská rezidencia ponúkala, ihneď začal s úpravami. Manželia Trumpovci ako prvý prezidentský pár od čias Kennedyho spávajú v oddelených spálňach. Do tej svojej si prezident dal nainštalovať rovno tri veľké televízne obrazovky. Okrem toho sa v izbe aj zamyká, čím porušuje bezpečnostné zásady, a ani na naliehanie ochranky od tohto zvyku neupúšťa.

Americký prezident Donald Trump Zdroj: TASR

Wolff opisuje aj skúsenosť, ktorú si zažila jedna z upratovačiek, keď chcela zodvihnúť z dlážky pohodenú prezidentovu košeľu. „Keď je moja košeľa na zemi, je tam preto, lebo som to tak chcel,“ oboril sa na ňu vraj Trump. To však zďaleka nie sú všetky novinky, ktoré prezident zaviedol. Keďže vraj už roky trpí utkvelou obavou, že ho chce niekto otráviť, prísne zakázal personálu dotýkať sa jeho osobných vecí, najmä zubnej kefky.

Americký prezident má aj vášeň pre najznámejšie americké rýchle občerstvenie. „Ak prezident o pol siedmej večer nemá iné povinnosti, je celkom pravdepodobné, že už leží v posteli s cheeseburgerom, sleduje svoje tri obrazovky a telefonuje,“ priblížil Wolff prezidentove osobné neresti.

Pologramotný s chirurgicky upraveným účesom

Do veľmi osobnej roviny sa pustil aj v otázke Trumpovho notoricky známeho účesu. Ako novinár opisuje, to, čo môžu ľudia vidieť na prezidentovej hlave, je kombináciou práce chirurgov a Trumpovej netrpezlivosti pri farbení vlasov. Odvoláva sa pritom na vyjadrenia Ivanky Trumpovej, ktorá sa mala kamarátkam zdôveriť, že jej otec si dal chirurgicky zmenšiť skalp. Dôvodom má byť plešina, ktorú má prezident na vrchu hlavy a zakrýva ju upravenými vlasmi. Atypická oranžovo-žltá farba Trumpových vlasov je zase výsledkom spomínanej netrpezlivosti pri farbení. Prezident si totiž podľa Ivanky zmýva pri farbení prípravky príliš skoro a farba nestíha dobre chytiť.

Azda najkontroverznejším odhalením alebo obvinením, ktoré Wolff v knihe uvádza, je, že Trump je sotva pologramotný. Ako uvádza BBC, Wolff sa vyjadril, že Trump nečíta a nepočúva. V knihe opisuje spoluprácu s prezidentom jeho poradkyňa Katie Walshová. „Nespracúva informácie bežným zmyslami. Vôbec nečíta. Ani sa len nesnaží text prebehnúť očami. Niektorí veria, že je sotva pologramotný,“ vyjadrila sa Walshová. Podľa jej slov je Trump vždy presvedčený najmä o svojej pravde a odbornosti, nech je akákoľvek irelevantná. Spoluprácu s prezidentom označila výstižnou vetou: „Bolo to, ako keď sa snažíte zistiť, čo dieťa naozaj chce.“

Výsmech aj od najbližších spolupracovníkov

Walshová nie je jediná, ktorá si nedáva v knihe pred ústa servítku. Opovrhnutie a výsmech sú rozšírené medzi mnohými Trumpovými spolupracovníkmi. Minister zahraničia Rex Tillerson napríklad označil hlavu štátu za „úplného debila“. Podľa šéfa Národnej ekonomickej rady Garyho Cohna je zase Trump „sprostý ako poleno“. Podľa niekdajšieho prezidentovho podporovateľa Ruperta Murdocha je „absolútny idiot“, pričom s týmto názorom sa stotožňujú aj mnohí ďalší.

Predaj knihy Fire and Fury: Inside the Trump White House (Oheň a hnev: Vo vnútri Trumpovho Bieleho domu) Zdroj: TASR

Za nekompetentného a neschopného vykonávať prezidentskú funkciu ho podľa knihy považujú nielen jeho spolupracovníci, ale aj najbližšia rodina. „Chaotický, skorumpovaný, infantilný, pompézny a posadnutý nevkusnými realitami,“ zhrnul po vydaní knihy prezidenta Trumpa magazín New Yorker.

Trump zúri, Wolff sa bráni

Trumpova kancelária označila knihu za odpad, klebety a lži, ktoré novinárovi narozprávali najmä ľudia okolo bývalého prezidentovho poradcu Steva Bannona, ktorý je momentálne s Trumpom na nože. Dátum vydania publikácie sa dokonca musel z pôvodne naplánovaného posunúť na neskorší, pretože prezidentovi právnici sa v snahe zabrániť vydaniu vyhrážali vydavateľovi žalobou.

Sám Trump, známy svojou vysokou intenzitou používania Twittera, napísal na Wolffovu adresu nahnevaný nelichotivý tweet, v ktorom novinára označil za úplného chudáka, ktorý klame, aby spopularizoval svoju nudnú a nepravdivú knihu. Prezident zároveň poprel, že by s Wolffom niekedy hovoril alebo mu vôbec umožnil prístup do Bieleho domu.

 

 

Wolff na margo prezidentových útokov kontroval s tým, že má poznámky aj nahrávky dokazujúce, že v Bielom dome bol a hovoril s ľuďmi z prezidentovho blízkeho okolia. „S prezidentom som určite hovoril, bez ohľadu na to, či si on uvedomuje, že išlo o interview, alebo nie, určite to nebolo mimo záznam,“ tvrdí novinár.

Nakoľko sú vyjadrenia a informácie v knihe pravdivé, sa dnes nedá povedať a v niektorých prípadoch sa preukázateľne nestotožňujú so skutočnosťou. Na druhú stranu, Wolff uvedené informácie ani neprezentuje ako neochvejné fakty, ale skôr názory, dojmy, spomienky a reakcie Trumpových spolupracovníkov. O tom, že informácie v knihe nemôžu byť považované za nespochybniteľné fakty, je presvedčená aj britská BBC, naproti tomu The Guardian v recenzii napísal, že kniha odťahuje posledný záves, ktorý zakrýval Trumpov Biely dom, a treba si ju rozhodne prečítať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Polícia zatkla Mariana Kočnera

17:50 Polícia zatkla Mariana Kočnera

AKTUALIZOVANÉ Národná kriminálna agentúra (NAKA) dnes na základe príkazu prokurátora Úradu špeciálne…