Trump, zlé. Maduro zostal. Rusi a Číňania v akcii: prevratné informácie

3. 4. 2019 6:00

Z krátkeho šprintu sa stal beh na dlhú trať. Aspoň tak opisujú snahu Donalda Trumpa a USA prinútiť Nicolása Madura k odchodu z čela Venezuely denníky South China Morning Post a The Washington Post. Guaidó vo svojej snahe odstrániť Madura údajne zlyhal a Maduro sa môže vďaka spolupráci s Ruskom a Čínou udržať pri moci. A Trumpove vyhrážky silovým riešením? Vraj len blafuje a hrá sa o to, koho utrpenie Venezuelčanov zlomí skôr.

Trump, zlé. Maduro zostal. Rusi a Číňania v akcii: prevratné informácie
Foto: TASR
Popis: Nicolás Maduro

Podľa denníka South China Morning Post (SCMP) môže Maduro, ak nedôjde k vojenskému zásahu, svoj režim udržať. „Maduro rozhodne ukázal, že je odolnejší, než si ľudia mysleli. To je fakt,“ povedal jeden nemenovaný latinskoamerický diplomat. Zahraniční diplomati vo Washingtone vraj priznávajú, že sa nechali strhnúť vyhláseniami z americkej vlády, že Juan Guaidó prevezme vládu, a teraz sú sklamaní, že sa tak nestalo. Istota, že Maduro padne, sa pomaly mení na nádej a obavy, že k tomu nedôjde, píše SCMP.

„Boli sme v eufórii, že Maduro padne,“ zveril sa bývalý minister zahraničia Guatemaly. „Ja som to cítil tiež. Myslel som si, že Maduro už je v podstate preč. Ale nie, Guaidó to nemohol zariadiť. Ani Trumpova vláda to nemohla dokázať. A Číňania a Rusi to urobili príliš riskantné,“ dodal.

Juan Guaidó

Juan Guaidó  Zdroj: TASR

Trumpov osobitný vyslanec pre Venezuelu Elliott Abrams povedal: „Nie sme schopní presne predpovedať, kedy takéto režimy padnú, ale dokážeme analyzovať a veríme, že Madurova vláda nakoniec padne. Záverečný ťah by pre neho mal byť opustiť Venezuelu, pretože čím dlhšie sa bude držať moci, tým horšia bude situácia pre neho aj pre túto krajinu.“ Ale podľa názorov diplomatov nebudú ekonomické sankcie stačiť, ak nepovstanú samotní Venezuelčania. Maduro zatiaľ prečkal sankcie na vývoz ropy, bankové sankcie aj uznanie Guaidóa za prezidenta viac ako 50 štátmi a podľa SCMP to zatiaľ vyzerá, že sa generáli držia Madura aj napriek údajným chabo skrytým vyhrážkam silovým riešením zo strany USA.

Niektorí namietajú, že sankcie treba nechať pôsobiť vzhľadom na to, že vývoz ropy tvorí 70 % všetkých príjmov Madurovej vlády. A bankové reštrikcie vraj zhoršia schopnosť vlády platiť svojich zamestnancov.

Maduro sa podľa SCMP obrátil so žiadosťami o pomoc na Rusko a Kubu, ako aj na Indiu a Čínu. Ruská podpora Madura sa podľa denníka porovnáva so situáciou v Sýrii, kde Rusko udržalo pri moci Baššára Asada. Podľa jedného z expertov na Rusko ide o zaťažkávací test schopnosti Ruska chrániť svoje záujmy v globálnom meradle. Ale nie je jasné, či ruská pomoc môže niečo urobiť s výpadkami prúdu a nedostatkom paliva. Podľa spomínaného Elliotta Abramsa je znepokojujúca aj prítomnosť niekoľkých tisíc Kubáncov vo venezuelských tajných službách. Ruské lietadlá a vojenskí poradcovia pristáli vo Venezuele už pred niekoľkými dňami a Donald Trump odkázal, že Rusko musí ísť z Venezuely preč, a nevylúčil žiadnu možnosť, ako to dosiahnuť. Madurova vláda okrem toho minulý týždeň oznámila, že čínska vláda poskytne 65 ton liekov a zdravotníckeho vybavenia. Aspoň jeden tanker vraj opustil Venezuelu a plavil sa do čiastočne Ruskom vlastnenej rafinérie v Indii a ruská spoločnosť Rosneft vraj dodala do Venezuely 300-tisíc barelov s palivom.

Donald Trump

Donald Trump  Zdroj: TASR

Robert Litwak, viceprezident centra Woodrowa Wilsona, hovorí, že keď sa pozrieme do histórie, samotné ekonomické sankcie režim nikdy nezmenili. A ukazuje to na príklade Kuby, kde síce ľudia jazdia na 50 rokov starých autách, ale režim sa stále drží.

Podobne, ale nie rovnakým spôsobom uvažuje Jackson Diehl z denníka The Washington Post. Tvrdí, že Trumpove hrozby smerom k venezuelskej armáde síce poplašili americkú ľavicu a prinútili Rusko, aby poslalo dve lietadlá vojenských poradcov a materiálu, ale so zamýšľaným cieľom neurobili nič, lebo doteraz nikto z Madurových generálov nedezertoval a ani sa nezdá, že by generáli plánovali proti Madurovi nejaké kroky. Problémom podľa neho nie je ruská intervencia, ktorú označil len za gesto, ale korupcia v armáde a prítomnosť kubánskych spravodajcov v štruktúre velenia.

Hlavným dôvodom podľa neho je, že vo Venezuele vedia, že Trump blafuje a že vojenská invázia do Venezuely nie je možná. Takže americká vláda môže len dúfať, že sankcie, diplomatický nátlak a zhoršujúce sa podmienky nakoniec povedú k zmene režimu. Zástancovia opozície vo Venezuele už vraj začínajú byť skeptickí. „Myslia si, že keď budú tweetovať dosť nahlas, tak sa vláda zľakne a utečie. Ale to sa nestane,“ povedal jeden z nich.

Niektorí vo Venezuele vraj veria Madurovej propagande, že za prázdne obchody a výpadky prúdu môže opozícia a Washington. Podľa Diehla sa tieto tvrdenia stanú v nasledujúcich mesiacoch uveriteľnejšie, pretože hoci USA podľa neho nespôsobili krízu vo Venezuele, ich sankcie ju môžu prehĺbiť. A ak dôjde k hladomoru a masovému exodu Venezuelčanov z krajiny, ostatné štáty v Južnej Amerike môžu na Trumpa začať vyvíjať tlak, aby sankcie odvolal. Aj keď, ako Diehl dodáva, zatiaľ stoja za Trumpom a americký prezident začal podnikať svoje kroky proti Venezuele až po tom, ako sa juhoamerická skupina Lima zhodla, že Madurov mandát neplatí.

„Vláda počíta s tým, že rozsah venezuelského utrpenia zlomí skôr tamojšiu armádu než protimadurovskú alianciu,“ píše s tým, že krátky blitzkrieg sa zmenil na opotrebovávaciu vojnu, kde zbraňou oboch strán je ľudské utrpenie. „Je ľahké pochopiť, prečo si niektorí Venezuelčania prajú, aby sa americká armáda vylodila a urobila poriadok. Ale aj napriek Trumpovmu blafovaniu sa tá kríza takto neskončí,“ tvrdí autor.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Polícia Trnku nekomentuje. Prezidentka si predvolala Lučanského aj Čižnára

20:00 Polícia Trnku nekomentuje. Prezidentka si predvolala Lučanského aj Čižnára

Prezidentka SR Zuzana Čaputová si pre prípad bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku predv…