Trump vystupuje drsne proti Rusku. Ale ani zmienka o Putinovi, uvádza server Politico

14. 4. 2018 6:30

Bruselský server Politico sa venuje pošramoteným vzťahom medzi Spojenými štátmi a Ruskom, ktoré by mohli podľa mnohých expertov viesť až k vojenskému stretu v Sýrii.

Trump vystupuje drsne proti Rusku. Ale ani zmienka o Putinovi, uvádza server Politico
Foto: TASR
Popis: Prezidenti Ruska a USA, Vladimir Putin a Donald Trump počas oficiálneho bilaterálneho rokovania na okraj summitu G20 v Hamburgu

Donald Trump konštatoval, že vzťahy medzi oboma krajinami sú ešte horšie ako počas studenej vojny. Navyše varoval Rusko v jednom zo svojich bojovne naladených tweetov, že pošle do Sýrie „nové a inteligentné“ rakety. Jeho slová pritom prichádzajú len nedlho po tom, ako pozval Vladimira Putina na oficiálnu návštevu do Bieleho domu. V dôsledku chemického útoku, z ktorého sú obviňovaní Rusi a Asadov režim, však môže byť schôdzka odsunutá na neurčito.

Ale pozvanie zatiaľ aj napriek obojstranne veľmi ostrej rétorike trvá. Politico si v tejto súvislosti všíma, že hoci Trump neskrýva svoj hnev, nespomína meno Putina, ale vždy hovorí len všeobecne o Rusku. Vo svojich vyjadreniach sa potom nemierni ani ruská strana. Jeden z jej vysokých diplomatov uviedol, že Rusi nekompromisne zostrelia každú raketu aj toho, kto ju vyslal. Vojenskí experti sa obávajú, že ak Američania pri svojom plánovanom útoku zasiahnu Rusov, mohlo by ísť naozaj „do tuhého“.

Pritom však stále nie je jasné, kto nesie za chemický útok zodpovednosť, a ruská strana dokonca tvrdí, že sa vôbec nestal. Lenže podľa miestnych zdrojov zo sýrskej opozície pri ňom zomrelo vyše štyridsať ľudí a ďalších päťsto osôb bolo zranených. „Ešte sme nedospeli k definitívnemu záveru, kto to urobil. Stále diskutujeme s našimi spravodajcami a, samozrejme, aj so všetkými spojencami. Sme pripravení navrhnúť vojenské riešenie, ak na to dá prezident pokyn,“ uviedol minister obrany James Mattis.

James Mattis

James Mattis. Zdroj: TASR

Tento krok by však rozhodne viedol k zhoršeniu už tak napätých vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom. „Možno očakávať, že Rusko by okamžite vojensky reagovalo. Zároveň by jeho diplomati znovu začali líčiť americkú prítomnosť ako ilegálnu a pripomínali by, že ruskí vojaci sú v Sýrii na oficiálnu žiadosť sýrskej vlády. Okrem toho by sa zrejme ruské letecké sily snažili vytlačiť americké lietadlá zo vzdušného priestoru Sýrie,“ hovorí Alexander Bick, ktorý mal na starosti Sýriu za Baracka Obamu.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová medzitým varovala, že v prípade raketového útoku by boli zničené všetky dôkazy o chemickom útoku. Rusko však zároveň zablokovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, kde sa hlasovalo o začatí nezávislého vyšetrovania.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

V ostravskej nemocnici sa strieľalo, polícia hlási viaceré obete. Útočník sa strelil do hlavy

9:01 V ostravskej nemocnici sa strieľalo, polícia hlási viaceré obete. Útočník sa strelil do hlavy

AKTUALIZOVANÉ Šesť mŕtvych si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v utorok ráno vo Fakultnej nemocnic…