Trump viní z dotovania terorizmu krajinu, ktorá z USA kupuje zbrane za desiatky miliárd, a to podľa zmluvy z čias Obamovej vlády

19. 6. 2017 7:02

Prezident Spojených štátov len prednedávnom kritizoval Katar za to, že podľa neho sponzoruje táto krajina islamský terorizmus, ale už o pár dní bolo, zdá sa, všetko inak. USA totiž podpísali s Katarom vojenský kontrakt v hodnote desiatok miliárd dolárov.

Trump viní z dotovania terorizmu krajinu, ktorá z USA kupuje zbrane za desiatky miliárd, a to podľa zmluvy z čias Obamovej vlády
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia
reklama

Kým Trump kritizuje Katar za údajný sponzoring terorizmu, jeho minister obrany James Mattis má za sebou podpis prvej časti zbrojného kontraktu. Podľa zmluvy predajú Spojené štáty tejto blízkovýchodnej monarchii stíhačky F-15 v hodnote 12 miliárd dolárov. To je však len časť celkového kontraktu, ktorý má celkovú výšku 21 miliárd. Jeho súčasťou je 36 amerických stíhačiek.  

Podpis amerického šéfa rezortu obrany sa objavil pod dohodou v stredu napriek tomu, že Trump ešte pár dní predtým tvrdil, že Katar je sponzor islamského terorizmu.

Ministerstvo zahraničných vecí USA v reakcii na zbrojný kontrakt uviedlo, že ide o súčasť amerických snáh o posilnenie bezpečnosti a ochrannej siete v regióne. Americká diplomacia podčiarkla, že obchod nie je v rozpore so súčasnou situáciou na Blízkom východe. Bude navyše trvať roky, kým sa kontrakt naplní a do Kataru sa dostanú všetky zbrane, ktoré si islamská monarchia od Američanov objednala.

Trumpova kritika a slová o údajnom sponzoringu teroristov z jeho strany nie sú až tak v rozpore so zbrojným kontraktom, ako by sa mohlo zdať. Ten totiž prešiel Kongresom a schvaľovaním ešte v novembri 2016, teda za administratívy exprezidenta Baracka Obamu.

Celý text v angličtine nájdete TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bodva plná plastového odpadu. Pri čistení pomáhali aj dobrovoľníci z osady. Budaj plánuje zmenu zákona

18:16 Bodva plná plastového odpadu. Pri čistení pomáhali aj dobrovoľníci z osady. Budaj plánuje zmenu zákona

Do sobotňajšieho čistenia úseku rieky Bodva v katastri obce Jasov v okrese Košice-okolie, ktorú zapl…