Trump varuje pred ukončením obchodnej zmluvy Mexikom a Kanadou. Dôvod? Hlboké rozdiely

23.8.2017 22:37

Americký prezident Donald Trump varoval, že by mohol ukončiť obchodnú zmluvu NAFTA s Mexikom a Kanadou po tom, ako všetky tri krajiny nedokázali na víkendových trojstranných rozhovoroch preklenúť hlboké rozdiely.

Trump varuje pred ukončením obchodnej zmluvy Mexikom a Kanadou. Dôvod? Hlboké rozdiely
Foto: TASR
Popis: Donald Trump

Spojené štáty, Kanada a Mexiko uzavreli v nedeľu (20.8.) prvé kolo rokovaní o zmenách v obchodnej dohode NAFTA a len s malým náznakom možného prelomu.

Prezident Trump po nastúpení do úradu začiatkom tohto roka znova otvoril zmluvu z roku 1994 pre obavy, že nie je v súlade s ekonomickými záujmami USA.

"Osobne si nemyslím, že by sme mohli dosiahnuť dohodu. Domnievam sa, že v určitom okamihu pravdepodobne NAFTA ukončíme," povedal Trump na politickom zhromaždení vo Phoenixe v Arizone.

Podľa neho ukončenie dohody by mohlo pomôcť začať rokovania o novej zmluve.

Na jeho slová zareagoval mexický minister zahraničných vecí Luis Videgaray, ktorý na sociálnej sieti Twitter napísal: "Žiadne prekvapenie, my už rokujeme. Mexiko zostane za rokovacím stolom, pokojné, pevné a so zreteľom na národné záujmy."

V spoločnom vyhlásení po päťdňových rokovaniach vo Washingtone, zástupcovia troch krajín oznámili, že Mexiko bude hostiť ďalšie kolo, ktoré sa uskutoční v dňoch 1. - 5. septembra.

Neskôr v septembri sa rozhovory presunú do Kanady a v októbri sa vrátia do Spojených štátov. Ďalšie kolá sa plánujú ešte v tomto roku.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nekompromisný Danko. Harabinova voľba. SaS v evidentných problémoch a tvrdý súboj Sulíka s vlastnými. Hodnotí uplynulý týždeň publicista

9:23 Nekompromisný Danko. Harabinova voľba. SaS v evidentných problémoch a tvrdý súboj Sulíka s vlastnými. Hodnotí uplynulý týždeň publicista

Ak štátnemu rozpočtu hrozí nedostatok zdrojov v dôsledku prechodu z konjunktúry do ďalšej fázy ekono…