Trump si zmýlil Kima s Kimom. Vie americký prezident, kto vládne Severnej Kórei?

20. 4. 2017 19:45

Prezident USA Donald Trump nebol pred nástupom do Bieleho domu nikdy vo vysokej politike a jeho znalosti geopolitickej situácie boli terčom kritiky už počas vlaňajšej predvolebnej kampane. Podľa nedávneho rozhovoru pre televíziu Fox sa však zdá, že hlava Spojených štátov nemá veľmi jasno v tom, kto je vlastne vodca severokórejského režimu.

Trump si zmýlil Kima s Kimom. Vie americký prezident, kto vládne Severnej Kórei?
Foto: SITA
Popis: Kim Čong-un, vodca KĽDR
reklama
Po nedávnom prešľape s vojnovými loďami, o ktorých Trump tvrdil, že mieria do blízkosti Kórejského polostrova, a pritom sa plavili opačným smerom, je tu zrejme ďalší. V rozhovore pre reláciu Fox & Friends prezident USA opakovane nazval Kim Čong-una „tým gentlemanom“, ale nespomenul jeho meno. Pravdepodobne aj preto, že zrejme nevedomky hovoril o jeho otcovi. 
 
V rozhovore pre televíziu Fox Trump reagoval na napätie, ktoré vládne na Kórejskom polostrove pre opakované raketové testy Pchjongjangu. „Dúfam, že sa veci vyvinú dobre, a dúfam, že bude mier, ale viete, oni hovorili s týmto gentlemanom dlho. Čítali ste Clintonovu knihu, v ktorej povedal: ‚Ó, urobili sme takú skvelú mierovú dohodu,‘ a bol to vtip. Pozrite sa na rôzne veci za tie roky s prezidentom Obamom. Každý sa nechal obohrať týmto gentlemanom,“  poznamenal Trump v rozhovore. 
 
Háčik je v tom, že „tento gentleman“, ako šéf Bieleho domu nazval vodcu KĽDR, už nie je ten istý, s ktorým rokoval Bill Clinton. Išlo totiž o zosnulého Kim Čong-ila, ktorý bol otcom súčasného severokórejského diktátora Kim Čong-una. Ten mal v čase mierových rokovaní, na ktoré narážal Trump, len 10 rokov.  
 
Denník the Independent rozhovor vytiahol s tým, že prezident Trump sám naznačil, že nevie, kto vlastne v súčasnosti vládne v Severnej Kórei. Kim Čong-un sa vlády nad KĽDR ujal v roku 2011 po smrti svojho otca. 
 
Celý text v angličtine nájdete TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič: Otvorenie hraníc s ČR "posvätili" epidemiológovia

16:40 Matovič: Otvorenie hraníc s ČR "posvätili" epidemiológovia

Zlomovým bodom pri úvahách o možnom otvorení česko-slovenských hraníc bol názor konzília odborníkov.…