Trump si neželá násilný zásah Číny v Hongkongu, avizoval telefonát so Siom

16. 8. 2019 10:29

Americký prezident Donald Trump si podľa vlastných slov neželá, aby Čína odpovedala násilím na niekoľko mesiacov trvajúce protesty v Hongkong. V rámci štvrtkových vyjadrení pre novinárov, ktoré citovali agentúry AP a AFP, tiež zopakoval, že v záujme deeskalácie by sa mal s protestujúcimi stretnúť čínsky prezident Si Ťin-pching.

Trump si neželá násilný zásah Číny v Hongkongu, avizoval telefonát so Siom
Foto: TASR
Popis: Donald Trump

"Nechcel by som byť svedkom násilného zákroku," povedal Trump pred odletom na politické zhromaždenie v štáte New Hampshire. Dodal, že čínsky prezident by situáciu v Hongkongu "dokázal vyriešiť veľmi humánnym spôsobom".

V súvislosti s možnosťou čínskeho zásahu v Hongkongu, kde pokračuje vlna prodemokratických protestov, vyjadril Trump vo štvrtok "veľké znepokojenie" a oznámil, že "čoskoro" bude telefonicky hovoriť so svojím čínskym náprotivkom.

Trump napísal tento týždeň na Twitteri, že podľa zistení amerických spravodajských služieb Čína zoskupuje svoje sily pri hranici s Hongkongom. Pred obranou hongkongských demonštrantov však šéf Bieleho domu uprednostňuje obchodné rokovania s Čínou, poznamenala AP.

Spojené štáty vyjadrili ešte v stredu "hlboké znepokojenie" nad správami o pohyboch čínskych "polovojenských" síl na hranici s Hongkongom a vyzvali Peking, aby rešpektoval autonómiu tohto územia.

Hongkong, jedna z dvoch osobitných administratívnych oblastí Číny, bol uplynulý víkend už desiatykrát dejiskom často násilných protestov proti návrhu zákona, ktorý by umožnil vydávanie jeho obyvateľov podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu.  Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

0:03 Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu. Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

ROZHOVOR Štefan Harabin neukázal, v čom je môj návrh zákazu pre sudcov kandidovať vo voľbách protiús…