Trump sa múru na hraniciach vzdať nemieni. Ak ho Mexiko odmieta zaplatiť, nech sem prezident ani nejde, vyhlásil razantne

26.1.2017 17:50

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto by mal zrušiť svoju blížiacu sa návštevu Washingtonu v prípade, ak Mexiko odmietne platiť za výstavbu múru na hranici s USA. Vyhlásil to dnes americký prezident Donald Trump.

Trump sa múru na hraniciach vzdať nemieni. Ak ho Mexiko odmieta zaplatiť, nech sem prezident ani nejde, vyhlásil razantne
Foto: TASR
Popis: Donald Trump

"Spojené štáty majú 60-miliardový obchodný deficit s Mexikom," argumentoval Trump, ktorého slová zverejnila agentúra Reuters. Ak preto nie je Mexiko ochotné platiť za tento "veľmi potrebný" múr, bolo by lepšie zrušiť nadchádzajúce stretnutie, uzavrel.

Mexický líder ešte v stredu večer vyhlásil, že odmieta rozhodnutie amerického prezidenta Trumpa postaviť múr na južnej hranici Spojených štátov, a zopakoval, že jeho krajina za tento múr nebude platiť. Peňa Nieto sa tak vyjadril po tom, ako šéf Bieleho domu podpísal v stredu príslušné výkonné nariadenie. "Ľutujem a odmietam rozhodnutie Spojených štátov postaviť tento múr," povedal mexický prezident.

Severoamerická dohoda o voľnom obchode (NAFTA) medzi USA a Mexikom bola podľa dnešného vyjadrenia Trumpa na Twitteri "od začiatku jednostranná" a vyústila do "straty obrovského množstva podnikov i pracovných miest".

Trump už niekoľkokrát uviedol, že NAFTA v súčasnej podobe nezostane, a v nedeľu oznámil, že čoskoro by USA mali začať s Kanadou a Mexikom rokovať o prehodnotení tejto dohody. Návšteva Peňu Nieta vo Washingtone je naplánovaná na budúci utorok.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Generál NATO:  V minulosti sme zlyhali, musíme rozmýšľať inak

0:00 Generál NATO: V minulosti sme zlyhali, musíme rozmýšľať inak

Vnímať obranu len ako tanky, lietadlá a lode je chybné. Bezpečnosť totiž priamo súvisí aj s témami, …