Trump prijal Pellegriniho. Tu sú prvé spoločné fotografie

3.5.2019 19:55

Americký prezident Donald Trump prijal v piatok v Bielom dome predsedu vlády SR Petra Pellegriniho.

Trump prijal Pellegriniho. Tu sú prvé spoločné fotografie
Foto: TASR
Popis: Na snímke americký prezident Donald Trump (vpravo) a slovenský premiér Peter Pellegrini sa zdravia v Bielom dome vo Washingtone 3. mája 2019.

 

Fotogaléria: - Peter Pellegrini u Donalda Trumpa (3.5.2019)

Na snímke americký prezident Donald Trump (vľavo) ...
Na snímke americký prezident Donald Trump (vpravo)...
Na snímke americký prezident Donald Trump (vpravo)...
Na snímke americký prezident Donald Trump (vľavo) ...
Na snímke americký prezident Donald Trump (vľavo) ...
Na snímke slovenský premiér Peter Pellegrini (vľav...

 

Americký prezident a slovenský premiér budú rokovať medzi štyrmi očami približne 15 minút.

Nasledovať bude rokovanie o veľkých témach v širšom formáte, na ktorom sa zúčastní aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a zahraničnopolitický poradca premiéra Peter Kmec.

Na americkej strane bude prítomný napríklad minister zahraničných vecí Mike Pompeo, šéf kancelárie Bieleho domu a riaditeľ Úradu pre riadenie a rozpočet Mick Mulvaney, poradca prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton či veľvyslanec USA na Slovensku Adam Sterling. 

Dotknúť by sa mali ekonomickej a obrannej spolupráce - modernizácie Ozbrojených síl SR a zvyšovania obranných výdavkov v súlade so záväzkami vyplývajúcimi z členstva SR v NATO, ale aj Dohody o obrannej spolupráci s USA a ciel.

V rámci energetickej bezpečnosti by mohli hovoriť o téme dovozu skvapalneného plynu (LNG). EÚ vo štvrtok avizovala, že chce výrazne zvýšiť dovoz LNG z USA - až na 8 miliárd kubických metrov ročne do roku 2023, čo by bol viac než dvojnásobok v porovnaní s rokom 2018.

Návšteva premiéra Pellegriniho prebieha na pozvanie amerického prezidenta aj pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie a 15. výročia vstupu Slovenska do NATO.

Z oblasti strednej Európy tento rok už absolvovali návštevu Bieleho domu rakúsky kancelár Sebastian Kurz a český premiér Andrej Babiš. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo bol na Slovensku vo februári. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nekompromisný Danko. Harabinova voľba. SaS v evidentných problémoch a tvrdý súboj Sulíka s vlastnými. Hodnotí uplynulý týždeň publicista

9:23 Nekompromisný Danko. Harabinova voľba. SaS v evidentných problémoch a tvrdý súboj Sulíka s vlastnými. Hodnotí uplynulý týždeň publicista

Ak štátnemu rozpočtu hrozí nedostatok zdrojov v dôsledku prechodu z konjunktúry do ďalšej fázy ekono…