Trump predviedol v americkej televízii hodinovú kanonádu. Európsku úniu znosil pod čiernu zem

16. 10. 2018 18:05

V relácii 60 Minutes na americkom kanáli CBS sa objavil vzácny hosť, ktorého však väčšina médií v Amerike nemá veľmi v láske. Ide o kedysi mediálnu hviezdu a dnes prezidenta Donalda Trumpa. V interview prebral s moderátorkou rôzne témy, od globálneho otepľovania cez jeho vzťah s Kim Čong-unom až po zasahovanie Ruska do volieb. A o EÚ padlo: „Nikto sa k nám nespráva horšie ako EÚ. Európska únia bola sformovaná, aby nad nami získala výhodu v obchode, čo aj urobila.“

Trump predviedol v americkej televízii hodinovú kanonádu. Európsku úniu znosil pod čiernu zem
Foto: TASR
Popis: Donald Trump
reklama

Prvou témou rozhovoru bolo globálne otepľovanie. Redaktorka sa Trumpa opýtala, či si stále myslí, že ide o podvod, čiže hoax. Donald Trump povedal, že vie, že klíma sa mení, ale je pre neho stále otázka, či je táto zmena spôsobená človekom. „Nechcem dávať bilióny a bilióny dolárov. Nechcem stratiť milióny a milióny pracovných miest. Nechcem sa dostať do nevýhody,“ uviedol Trump dôvody svojej nedôvery. Zároveň poznamenal, že aj vedci majú svoje záujmy v politike.

Ďalší na rade bol údajne zavraždený saudskoarabský novinár Džamál Chášukdží. Trump uviedol, že Saudi zatiaľ vinu popierajú, ale celá vec sa už intenzívne vyšetruje. Padla aj otázka týkajúca sa možnosti sankcií. Tu americký prezident najprv spomenul objednávku zbraní a techniky. Povedal, že by nerád firmám ako Boeing, Lockheed alebo Raytheon bral zákazky, a vyslovil sa teda za iný spôsob „trestu“. Uznal, že záležitosť je závažná a tiež odporná, ak k vražde naozaj došlo, najmä vzhľadom na to, že dotyčný bol novinár.

Trump sa tiež pochválil za svoje rokovanie so severokórejským diktátorom Kim Čong-unom. Uviedol, že mu verí, aj keď priznal možnosť, že bude sklamaný. Okrem toho sa porovnával s Obamom, za ktorého k žiadnej dohode so Severnou Kóreou nedošlo. Či Kim Čong-un naozaj robí to, čo sľúbil, vraj Trump nevie. Ale od ich dohody podľa jeho slov Severná Kórea netestovala žiadne strely či rakety a nedošlo ani k žiadnemu nukleárnemu testu. S vodcom KĽDR má vraj dobrý vzťah. Navyše zatiaľ podľa Trumpa Spojené štáty nezmiernili žiadne sankcie proti tejto krajine.

Donald Trump a Kim Čong-un

Donald Trump a Kim Čong-un. Zdroj: TASR

Donald Trump ďalej hovoril o EÚ. Konkrétne o obchode s EÚ, v ktorom sa vraj Únia nespráva k USA pekne. „Nikto sa k nám nespráva horšie ako EÚ. Európska únia bola sformovaná, aby nad nami získala výhodu v obchode, čo aj urobila,“ poznamenal prezident. V súvislosti s tým sa vyjadril aj k NATO. Trump moderátorku uistil, že sa z NATO sťahovať nehodlá, ale európski členovia Aliancie musia platiť svoj diel na obranu.

Nakoniec sa moderátorka pýtala na Rusko a Vladimira Putina. Na otázku, či Rusko „zasahovalo“ do volieb, Donald Trump odpovedal, že pravdepodobne áno, ale že napríklad Čína tiež a že Čína je väčší problém ako Rusko. Nakoniec sa vyjadril aj k obvineniam, že mu malo Rusko pomáhať vo voľbách. „Vážne si myslíte, že by som volal Rusku, aby mi pomohlo vo voľbách? Dajte pokoj. Veď by mi neboli schopní vôbec pomôcť. Volať Rusku. To je smiešne,“ vyhlásil.

Čo sa týka Vladimira Putina, moderátorka Trumpovi vyčítala, že nie je k Putinovi v médiách tvrdý. Trump sa ohradil, že k nemu bol dosť tvrdý na osobných stretnutiach. A že o ňom nič nepovedal verejne? „Ja som ten, kto dal Ukrajine zbrane a protitankové strely. Obama poslal deky a vankúše. On dal Rusom časť Ukrajiny,“ opísal svoje pôsobenie prezident Donald Trump.

Donald Trump a Vladimir Putin

Donald Trump a Vladimir Putin. Zdroj: TASR

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Milan Kňažko dostal priestor v ČT a krátko pred voľbami vyprášil Ficov Smer

21:48 Milan Kňažko dostal priestor v ČT a krátko pred voľbami vyprášil Ficov Smer

O pár dní si Slováci zvolia nový parlament. Rozhodujú sa v čase, keď domácu politiku stále ovplyvňuj…