Trump pobúril Afganistan. Kábul žiada vysvetlenie

23. 7. 2019 16:40

Afganský prezident Ašraf Ghaní požiadal v utorok amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby vysvetlil svoje pondelňajšie výroky na adresu Afganistanu, a to vrátane tvrdenia, že by mohol poľahky a rýchlo vyhrať tamojšiu vojnu, avšak "nechce zabiť desať miliónov ľudí". Informovala o tom agentúra AFP.

Trump pobúril Afganistan. Kábul žiada vysvetlenie
Foto: TASR
Popis: Donald Trump

Trump vyriekol niekoľko kontroverzných výrokov v pondelok počas toho, ako sa v Bielom dome stretol s pakistanským premiérom Imránom Chánom, od ktorého chce, aby mu pomohol dosiahnuť mierovú dohodu s Talibanom, pripomína agentúra AP.

Americký prezident počas tohto stretnutia povedal, že ak by chcel, dokázal by rýchlo - "doslova za desať dní" - ukončiť konflikt v Afganistane, čím by však túto krajinu "vymazal zo zemského povrchu". Dodal však, že "touto cestou nechce ísť", lebo nechce zabiť milióny ľudí.

Svojimi výrokmi Trump pobúril Afganistan, ktorého vojnou vyčerpaní a traumatizovaní obyvatelia sa už teraz obávajú hromadného stiahnutia amerických vojakov zo svojej krajiny a toho, či takýto odsun nebude pre nich znamenať rýchly návrat vlády Talianu, píše agentúra AFP.

"Vláda Afganskej islamskej republiky vyzýva prostredníctvom diplomatických prostriedkov a kanálov na objasnenie výrokov amerického prezidenta, vyslovených na stretnutí s pakistanským premiérom," píše sa v utorňajšom vyhlásení Ghaního kancelárie.

Agentúra AFP pripomína, že do Kábulu medzičasom v utorok dorazil osobitný vyslanec Spojených štátov pre afganský mierový proces Zalmay Khalilzad. V Afganistane sa zastavil pred cestou do katarskej metropoly Dauha, kde sa v nadchádzajúcich dňoch začne ôsme kolo mierových rokovaní, na ktorých sa zúčastňujú aj zástupcovia militantného hnutia Taliban, nie však predstavitelia afganskej vlády.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Po prvej verejnej voľbe Najvyšší súd stále bez hlavy. Tak znova 30. marca

19:21 Po prvej verejnej voľbe Najvyšší súd stále bez hlavy. Tak znova 30. marca

Súdna rada SR opäť nezvolila predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Ani jedna z kandidátok – Jana Bajánk…