Trump odporúča nosiť rúška. Sám ich odmieta: Ja to proste nosiť nechcem

4. 4. 2020 9:30

Prezident Donald Trump americkým občanom v piatok predstavil nové federálne smernice, ktoré odporúčajú nosenie rúšok na verejnosti, avšak vzápätí dodal, že sám sa touto radou riadiť nehodlá. "Rozhodol som sa to nerobiť," vyhlásil.

Trump odporúča nosiť rúška. Sám ich odmieta: Ja to proste nosiť nechcem
Foto: TASR
Popis: Americký prezident Donald Trump stojí počas vyhlásenia v Bielom dome vo Washingtone..
reklama

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporúča ľuďom zakrývať si tvár na verejnosti, najmä v oblastiach ohnísk nákazy novým koronavírusom, píše agentúra AP.          

Hlava štátu sa však necíti byť viazaná smernicami vlastnej vlády. Trump uviedol, že si nevie predstaviť ako sedí v Oválnej pracovni Bieleho domu a víta svetových lídrov so zakrytou tvárou.

"Je to odporúčanie, oni to odporúčajú," vysvetlil. "Ja to proste nosiť nechcem."
 V USA evidujú už viac ako 245.500 prípadov nákazy a vyše 6000 úmrtí. Americké štáty sa pripravujú na kritický nedostatok ochranných másk a respirátorov. Z tohto dôvodu Trump a ďalší predstavitelia jeho vlády zdôrazňujú, že nové pravidlá sú iba v rovine odporúčaní a akékoľvek podomácky zhotovené zakrytie tváre bude akceptovateľné, pričom chirurgické masky a respirátory N95 by mali byť vyhradené najmä pre zdravotníkov bojujúcich proti nákaze v prvej línii.

Agentúra AP poukazuje na nekonzistentnosť komunikácie Bieleho domu, keďže prvá dáma USA Melania Trumpová na svojom Twitteri vyzýva na nosenie rúšok, ktoré jej manžel odmieta.

"Ako sa nám blíži víkend, žiadam všetkých aby dodržiavali vzájomné odstupy a brali nosenie rúšok vážne," twítla nedávno Trumpová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…