Trump o Rusku: Niektorí ľudia so mnou súhlasia a iní nie

25. 8. 2019 14:10

Americký prezident Donald Trump v nedeľu uviedol, že v súvislosti s návratom Ruska do skupiny ekonomicky najrozvinutejších krajín sveta existujú medzi členmi G7 rozdielne názory. Zdôraznil, že je presvedčený, že by to bolo "výhodné" a "pozitívne", ale ostatní s ním nesúhlasia. Informovala o tom agentúra DPA.

Trump o Rusku: Niektorí ľudia so mnou súhlasia a iní nie
Foto: TASR
Popis: Na snímke sprava americký prezident Donald Trump v sprievode manželky Melanie

"Niektorí ľudia so mnou súhlasia a iní nie," povedal Trump pred novinármi na summite vo francúzskom meste Biarritz. Naznačil, že možno nakoniec nedôjde v tejto veci ku konsenzu a "nechajú to tak, ako to je". 

"Nepadlo žiadne rozhodnutie. Nehlasovali sme, ani nič iné," povedal Trump v reakcii na informáciu nemenovaného diplomatického zdroja.

Podľa neho sa predstavitelia jednotlivých krajín G7 v sobotu večer na otváracom stretnutí dohodli, že ešte je príliš skoro na to, aby sa Rusko pridalo späť do klubu, a G7 sa tak vrátila k predošlému formátu G8. 

Zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, zároveň uviedol, že lídri G7 poverili francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby kontaktoval Irán v súvislosti s narastajúcim napätím okolo jeho jadrového programu. Macron má podľa jeho slov Teheránu tlmočiť posolstvo, aby sa vyvaroval eskalácie napätia v regióne.

Šéf Bieleho domu v tejto súvislosti poprel, že by sa na takej diskusii zúčastnil. Zároveň uviedol, že nie je proti takýmto snahám, ale Spojené štáty podľa neho budú pokračovať vo vlastnej iniciatíve.

"Nemôžeme ľuďom zabrániť v rozhovoroch. Ak sa chcú rozprávať, môžu sa rozprávať," povedal Trump, ktorý sa v rámci summitu stretol s japonským premiérom Šinzóom Abem.

Dodal, že podporuje akúkoľvek snahu Macrona zameranú na zmiernenie napätia a poukázal na to, že aj Abe sa nedávno snažil s Iránom hovoriť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

O väzbe pre Daňa a Vaského bude rozhodovať sudca v najbližších hodinách

17:44 O väzbe pre Daňa a Vaského bude rozhodovať sudca v najbližších hodinách

O prípadnom väzobnom stíhaní neúspešného prezidentského kandidáta Martina Daňa a aktivistu Rudolfa V…