Trump na to ide vo veľkom. Spustil výstavbu múru. Vstup imigrantom z „nebezpečných“ moslimských krajín chce zakázať

25.1.2017 13:02

Novopečený prezident Donald J. Trump zobral úrad do rúk len pred pár dňami, ale v Spojených štátoch sa už dejú veľké veci. Najnovšie šéf Bieleho domu ohlásil stavbu múru na hraniciach s Mexikom, pričom na rade je aj príkaz, podľa ktorého budú mať obyvatelia siedmich krajín vrátane Sýrie, zakázaný vstup do USA.

Trump na to ide vo veľkom. Spustil výstavbu múru. Vstup imigrantom z „nebezpečných“ moslimských krajín chce zakázať
Foto: TASR
Popis: Donald J. Trump, prezident USA
Zákaz, ktorým chce Trump predísť prípadnému príchodu teroristov na územie Spojených štátov, má platiť pre krajiny, ktoré sú podľa bezpečnostných služieb na zozname potenciálne nebezpečných a mohli by z nich pricestovať militanti. Ide o spomínanú Sýriu, Irak, Irán, Líbyu, Somálsko, Sudán a Jemen. 
 
Podľa Daily Mail by mal zákaz vstupu platiť niekoľko mesiacov, kým sa úradom nepodarí posilniť proces preverovania, s ktorým súvisí aj zvýšený počet zamestnancov. Už počas prezidentskej kampane Trump sľuboval, že zabráni radikálnym moslimom vo vstupe do USA. Teraz, zdá sa, svoje sľuby aj plní. 
 
Zákaz súvisí s ohrozením národnej bezpečnosti, ktorú môžu predstavovať niektorí ľudia zo siedmich menovaných krajín Afriky a Blízkeho východu. 
 
Trump však nejde len po migrantoch z cudziny. Dusno budú mať aj nelegálni prisťahovalci, ktorí už roky žijú v USA v takzvaných azylových mestách (sanctuary cities), ako sú New York, Seattle, San Francisco, Los Angeles a ďalšie. Starostovia týchto „azylových miest“ vlani otvorene vyhlásili, že napriek federálnym zákonom budú aj naďalej tolerovať vo svojich mestách prisťahovalcov, ktorí sa do USA dostali nelegálne, ale žijú a pracujú tam už roky. 
 
Problém predstavujú aj deti migrantov, ktoré sa už narodili v Spojených štátoch a ich rodičia nemajú platné doklady. Momentálne sa diskutuje o tom, či zrušiť zákon, ktorý tieto deti chráni pred deportáciou z krajiny. 
 
Celý text v angličtine nájdete TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

16:59 VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

Hnutie OĽaNO nepôjde do vlády, ktorá by mala v pláne prijať registrované partnerstvá, adopcie detí p…