Trump mexickému prezidentovi: Najmä nech sa ľudia nedozvedia, že múr nezaplatíte

6.8.2017 12:02

Prepisy Trumpových telefónnych hovorov zverejnené vo štvrtok na stránke Washington Post viedli k obvineniam amerického prezidenta z pokrytectva. Mexickému prezidentovi Enriquovi P. Nietovi napríklad týždeň po svojej inaugurácii Trump povedal, že z ekonomického hľadiska je múr na hraniciach s Mexikom tá najmenej dôležitá vec, ale má psychologický účinok. O deň nato sa v rozhovore s austrálskym premiérom Malcolmom Turnbullom snažil vyvliecť z Obamovho záväzku presťahovať do USA utečencov umiestnených na ostrove Nauru.

Trump mexickému prezidentovi: Najmä nech sa ľudia nedozvedia, že múr nezaplatíte
Foto: TASR
Popis: Enrique Peňa Nieto a Donald Trump

Väčšina Trumpovej konverzácie s mexickým prezidentom Nietom sa týkala priznania, že Mexiko nebude platiť za pripravovaný múr. Mexický prezident zrušil plánovanú návštevu Washingtonu o tejto téme. „Nemôžete to povedať tlači. Oni to použijú a ja s tým nemôžem žiť. Nemôžete to povedať tlači, lebo za takých podmienok nemôžem vyjednávať,“ nástojil Trump. Dokonca pohrozil prerušením vzťahov s mexickou vládou. „Keď poviete, že Mexiko nebude platiť za múr, potom sa s vami už nebudem chcieť stretnúť, pretože s tým nemôžem žiť,“ pohrozil.

„Prepis ukazuje, že Trump sa pozerá na americko-mexické vzťahy ako na vzťah zamestnávateľa a zamestnanca. Mexiko musí spraviť to, čo hovorí, aby nestratilo džob,“ povedal Esteban Illades, editor magazínu Nexos. „Pre Nietov imidž v Mexiku je to dobrá reklama. Naraz pôsobí omnoho silnejšie. Ale je to menej o ňom ako o Trumpovi. Trump z toho vychádza menší surovec a skôr ako politik, ktorý si uvedomil, že v sľuboch zašiel priďaleko a snaží sa nájsť cestu von bez straty tváre,“ uviedol komentátor zahraničnej politiky José Carreño.

Nieto premárnil opakované príležitosti verejne povedať Trumpovi, že Mexiko za múr nezaplatí. Počas spoločného vystúpenia v prezidentskom paláci v Mexico City pasívne stál, keď Trump oznámil, že detaily budú diskutované neskôr, píše The Guardian. Mexický minister zahraničných vecí Luis Videgaray – ktorý navrhol Trumpov výlet do Mexika počas jeho kampane – neskôr povedal v mexickom rádiu, že on ani prezident nepočuli Trumpove komentáre.

Niektorí v Mexiku interpretujú Nietovu pasivitu ako snahu vyhnúť sa rozhnevaniu Trumpa pred nastávajúcim opätovným prejednávaním obchodnej dohody NAFTA medzi Mexikom, USA a Kanadou. Rozhovory majú začať tento mesiac. V prepise publikovanom na stránke The Washington Post Trump tiež ponúkol vojenskú pomoc v boji proti drogovým kartelom, o čom sa po prvýkrát písalo vo februári.

„Máte v Mexiku riadne drsných chlapov, s ktorými by ste mohli potrebovať pomôcť a my sme ochotní vám s tou veľkou ligou helfnúť,“ povedal. „Počujte, viem, akí sú títo chlapíci tvrďasi – naša armáda ich knokautuje tak, ako by ste si nikdy ani nepomysleli,“ dodal.

Rozhovory s mexickým prezidentom však neboli jedinými, ktoré Washington Post zverejnil. „Toto ma zabije. Som najmocnejšia osoba na svete, ktorá nechce prijať ľudí do svojej krajiny. Táto dohoda spôsobí, že budem vyzerať hrozne,“ povedal napríklad Trump austrálskemu premiérovi Turnbullovi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

19:05 FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

Centrom Bratislavy v nedeľu pochodovalo približne 50.000 ľudí z celého Slovenska s cieľom verejne po…