Trump je vraj arogantný a kráča cez mŕtvoly. Ale voliči to oceňujú

3. 11. 2019 23:59

Na otázku, ako je možné, že preferencie amerického prezidenta Donalda Trumpa sú relatívne stabilné, aj keď sa americká snemovňa vo štvrtok zhodla na procese, ktorý vedie k impeachmentu, teda k procesu vedúcemu k prípadnému zosadeniu prezidenta, sa v piatkovom vydaní Mladej fronty Dnes zameral editor Kamil Struha. Vyše štyridsať percent Američanov za Trumpom stále pevne stojí. „Pretože ich nezaujíma pena dní vyplnená útokmi demokratov, ale to, že Trump plní predvolebné sľuby z roku 2016. Alebo, ako uštipačne tvrdia jeho kritici, že dokáže ľudí presvedčiť, že to robí,“ píše Struha.

Trump je vraj arogantný a kráča cez mŕtvoly. Ale voliči to oceňujú
Foto: TASR
Popis: Donald Trump

Mierne nadpolovičná väčšina Američanov Trumpa späť v Bielom dome v roku 2020 nechce, skoro 90 percent registrovaných voličov republikánov, teda vyše štyridsať percent Američanov, za ním však pevne stojí.

Hlavné podľa Struhu je, že svojím svojráznym spôsobom presadzuje, čo jeho voliči chcú – krajinu s malým množstvom imigrantov, krajinu, kde politická korektnosť nepresahuje medze únosnosti a kde sa človek nemusí ospravedlňovať za to, že má bielu pleť a je obyčajný heterosexuál. Pritom sa mu stále zvyšuje plat a nikto mu nechce brať zbraň a nie vždy ekologické SUV. A nehrozí, že jeho deti skončia vo vojnovom konflikte a ostatné štáty budú USA zneužívať.

Trumpovi sa nedá podľa Struhu uprieť ani to, že veľa sľubov z predvolebnej kampane v roku 2016 skončilo v kolónke splnené alebo prinajmenšom plnené. A pripomína niektoré z nich.

Napríklad opatrenia proti migrantom. „Trump hodlá dostavať múr na hranici s Mexikom. (...) Trump pokojne pri hádkach so Snemovňou reprezentantov o peniaze nechal zavreté úrady a vyhlásil stav núdze. Už teraz jeho tvrdý postoj viedol k zníženiu prílevu migrantov,“ dodáva Struha.

Znížil tiež všetkým dane, ako sľúbil. „Najviac na tom zarobili biznismeni ako on sám, ale každému niečo kvaplo. Jeho voliči sa našťastie zatiaľ nepýtajú, kto zaplatí výpadok príjmov štátneho rozpočtu,“ píše komentátor a pokračuje: „... podarilo sa mu prerokovať dohodu NAFTA s Mexikom a Kanadou, ktorá pomôže jeho stúpencom v poľnohospodárskych oblastiach a automobilovému priemyslu. Jednoducho viac pracovných miest a väčší odbyt amerického tovaru. Áno, ešte nebola ratifikovaná, ale to zrejme čoskoro príde.“

Ďalej Trump vystúpil z Parížskej klimatickej dohody a Transpacifického partnerstva, čím podľa Struhu v prvom prípade uvoľnil ruky nielen ťažiarom a v druhom prípade zapichol nepríliš obľúbenú zmluvu.

„... pomaly sťahuje vojakov zo Sýrie a Afganistanu a prinútil spojencov v NATO, aby si viac priplácali na vlastnú obranu. Pritom nechal navýšiť fondy pre armádu, ktorá sa má sústrediť na obranu ,skutočných amerických záujmov‘,“ uvádza.

Alebo presadil do najvyššieho súdu dvoch kovaných konzervatívcov, čím liberáli stratili väčšinu. „Takže zákony proti zbraniam či za potraty budú do života prekladať ústavní konzervatívci,“ poznamenáva Struha.

Našlo by sa aj mnoho vecí, čo sa mu nepodarili, ale to, čo dosiahol, vie podľa Struhu predať, takže chyby jeho stúpenci prehliadnu. „Vedia, koho volili – arogantného bieleho biznismena, ktorý sa nebráni izolacionizmu a mieri za svojím cieľom necitlivo cez mŕtvoly. Preto ďalej môže snívať o znovuzvolení v roku 2020, čomu nahráva aj to, že má veľmi slabých súperov,“ dodáva na záver Struha.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

November patrí všetkým. Premiér zdôraznil zodpovednosť. Už nemôže vyhrávať hrubá fyzická sila

0:02 November patrí všetkým. Premiér zdôraznil zodpovednosť. Už nemôže vyhrávať hrubá fyzická sila

Sedemnásty november patrí všetkým, nik nemá právo si ho privlastňovať. Vyhlásil to premiér Peter Pel…