Trump je ochotný stretnúť sa s Kimom na medzikórejskej hranici

29. 6. 2019 8:12

Americký prezident Donald Trump v sobotu vyhlásil, že je ochotný stretnúť sa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom v demilitarizovanej zóne medzi Južnou Kóreou a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR). Informovala o tom agentúra AFP.

Trump je ochotný stretnúť sa s Kimom na medzikórejskej hranici
Foto: TASR
Popis: Severokórejský líder Kim Čong-un (vľavo) a americký prezident Donald Trump
reklama

Trump počas summitu krajín skupiny G20 v japonskej Osake na Twitteri napísal, že "po niekoľkých veľmi dôležitých stretnutiach vrátane môjho stretnutia s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom odcestujem z Japonska do Južnej Kórey. Keď tam už budem, tak ak vodca Severnej Kórey Kim bude chcieť, stretnem sa s ním na hranici v demilitarizovanej zóne, len aby som mu potriasol rukou a pozdravil ho".

Trump odcestuje do juhokórejskej metropoly Soul v sobotu po skončení dvojdňového summitu G20, kde ho však ešte čaká stretnutie s čínskym prezidentom v snahe zmierniť napätie medzi oboma svetovými špičkovými ekonomikami, dodala AFP.

Za "veľmi zaujímavý" označila Severná Kórea sobotňajší návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa na schôdzku so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Tvrdí však, že oficiálne návrh zatiaľ nedostala, informovala agentúra AFP.

"Vidíme to ako veľmi zaujímavý návrh, ale v tomto ohľade sme nedostali oficiálny návrh," uviedol zástupca severokórejského ministra zahraničných vecí Čchoe Son-huj.

"Zastávam názor, že ak sa summit KĽDR-USA uskutoční na deliacej čiare, ako to plánuje prezident Trump, bude to ďalšia zmysluplná príležitosť na ďalšie prehlbovanie osobných vzťahov medzi oboma lídrami a napredovanie v bilaterálnych vzťahoch," dodal Čchoe Son-huj.

Historicky prvý summit lídrov USA a KĽDR sa konal 12. júna 2018 v Singapure.

Trump a Kim sa na ňom zaviazali, že sa budú spoločne usilovať o "úplnú denuklearizáciu", teda odstránenie jadrových zbraní z Kórejského polostrova.

Odvtedy sa však nedokázali dohodnúť na tom, akými konkrétnymi opatreniami všeobecne formulovaný prísľub naplniť.

Druhý summit Trump-Kim sa konal 27. a 28. februára 2019 vo vietnamskom Hanoji, skončil sa však predčasne a bez dohody.

Obaja lídri sa nedokázali dohodnúť na tom, aké kroky by mala KĽDR prijať výmenou za zmiernenie amerických sankcií. Každý pritom pripísal zodpovednosť za neúspech summitu druhej strane.

Po neúspešnej hanojskej schôdzke sa napätie medzi Pchjongjangom a Washingtonom vyostrilo a k oficiálnym rokovaniam medzi nimi odvtedy nedošlo.

Nádeje na obnovenie rozhovorov sa podľa AP zvýšili po nedávnej výmene listov a následných komplimentov medzi Trumpom a Kimom. O obsahu listov nie je nič známe.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čaputová vystúpila so správou o stave Slovenska. Nevracajme sa do stavu pred koronou, je hlavné posolstvo

9:55 Čaputová vystúpila so správou o stave Slovenska. Nevracajme sa do stavu pred koronou, je hlavné posolstvo

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok ráno vystúpila pred poslancami Národnej rady (NR) SR so sprá…