Trump hovoril s Kimom 50 minút

30. 6. 2019 12:11

Po skončení 50-minutových rozhovorov v demilitarizovanej zóne - v tzv. "Dome slobody" v dedine Pchanmundžom na juhokórejskej strane - odprevadil americký prezident Donald Trump severokórejského vodcu Kim Čong-una späť k betónovej línii, vyznačujúcej hranicu medzi oboma Kóreami.

Trump hovoril s Kimom 50 minút
Foto: TASR
Popis: Donald Trump (vpravo) si podáva ruku so sevekórejským vodcom Kim Čong-unom počas ich stretnutia v demilitarizovanej zóne na medzikórejskej hranici v Pchanmundžome 30. júna 2019.

"Mali sme s predsedom Kimom veľmi dobré stretnutie. Toto je veľmi slávny, historický deň," povedal Trump.

Na brífingu po rozhovoroch za zatvorenými dverami s Kimom šéf Bieleho domu novinárom povedal, že Spojené štáty a Severná Kórea určili tímy, ktorých úlohou bude obnoviť v priebehu niekoľkých týždňov jadrové rokovania medzi oboma krajinami.

Donald Trump (vľavo) sa rozpráva so sevekórejským vodcom Kim Čong-unom počas ich stretnutia v demilitarizovanej zóne na medzikórejskej hranici v Pchanmundžome 30. júna 2019. (zdroj: TA SR)

Trump uviedol, že dúfa, že KĽDR a USA dokážu dospieť ku komplexnej dohode, avšak zdôraznil, že rýchlosť v tomto prípade nie je to najpodstatnejšie. "Nesnažíme sa o rýchlosť. Snažíme sa, aby to urobili správne," zdôraznil.

Americké sankcie voči Severnej Kórei zostávajú po nedeľných rozhovoroch Trumpa s Kim Čong-unom aj naďalej v platnosti. V rámci obnovených americko-severokórejských rokovaní sa však môžu obmedziť, vysvetlil prezident Spojených štátov.

Po rozlúčke s Kimom Trump novinárom povedal, že na nedeľných rozhovoroch pozval Kima do Bieleho domu, kam môže zavítať, kedykoľvek sa tak rozhodne.

Doplnil, že toto svoje pozvanie, "samozrejme, ešte spresní", a "niekedy" sa Kimova návšteva vo Washingtone uskutoční.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini povedal na rovinu to, čo doteraz žiaden poslanec Smeru

15:59 Pellegrini povedal na rovinu to, čo doteraz žiaden poslanec Smeru

To, že poslanecký klub signalizuje, že má problém a nevie nájsť jednotný postoj k nejakej téme, je "…