Trump chystá niečo naozaj veľké. A pozor, nejde o Rusko ani KĽDR

15. 11. 2017 6:00

Priniesť na Blízky východ mier sa nepodarilo ani Ronaldovi Reaganovi či Georgovi Bushovi. Donald Trump však podľa denníka The New York Times pripravuje plán, ktorý by mal desiatky rokov trvajúci konflikt medzi Palestínou a Izraelom raz a navždy ukončiť.

Trump chystá niečo naozaj veľké. A pozor, nejde o Rusko ani KĽDR
Foto: TASR
Popis: Americký prezident Donald Trump (vľavo) a palestínsky prezident Mahmúd Abbás

O trvalý mier sa už snažilo mnoho Trumpových predchodcov v Bielom dome, ale žiadny z nich nebol nakoniec úspešný. Výsledkom bol vždy len časovo obmedzený pokoj zbraní a potom sa konflikt rozhorel v ešte väčšej intenzite. Nepomohla ani iniciatíva demokratického prezidenta Billa Clintona a následne udelenie Nobelovej ceny za mier vodcovi palestínskych teroristov Jásirovi Arafatovi a izraelským politikom Šimonovi Peresovi a Jicchakovi Rabinovi v roku 1994.

Ako píše dopisovateľ z Bieleho domu pre The New York Times Peter Baker, Trumpov tím pripravuje riešenie, ktoré samotný prezident nazýva „konečnou dohodou“. V rámci nej by mali byť vyriešené všetky zásadné rozpory, ktoré medzi Palestínou a Izraelom existujú. A to vrátane rozdelenia Jeruzalema a osídlenia okupovaných území na západnom brehu rieky Jordán. „V ostatných mesiacoch sme strávili veľa času pri rokovaniach s Izraelčanmi a Palestínčanmi,“ hovorí hlavný vyjednávač prezidenta Jason D. Greenblatt.

Podľa Greenblatta nehodlá americká strana obom znepriateleným susedom nič diktovať. „Naším cieľom je vzájomnú dohodu uľahčiť, nie ju vnucovať. Trvalá mierová dohoda by mala zlepšiť životy Izraelčanov a Palestínčanov aj bezpečnosť v celom regióne,“ cituje autor článku Greenblatta s tým, že túto zásadnú výzvu sa rozhodol Trump prijať už pri svojom vstupe do Bieleho domu na začiatku tohto roka.

Jedným z problémov, ktoré môžu po prípadnom súhlase oboch strán s dohodou nastať, je oslabená pozícia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása. „Netanjahu čelí vyšetrovaniu z korupčného konania a tlaku zo strany koaličných partnerov, aby nerobil žiadne ústupky. V podobnej situácii je aj starnúci Abbás, ktorý je vystavený tlaku zo strany svojich vlastných voličov a podporovateľov,“ píše Baker.

Benjamin Netanjahu

Benjamin Netanjahu. Zdroj: SITA

Podľa expertov je za súčasnej situácie ťažké pre obe strany pristupovať k ústupkom, bez ktorých sa však žiadna mierová dohoda nezaobíde. Ani tá súčasná, na ktorej spoločne so spomínaným Greenblattom pracuje aj Trumpov zať Jared Kushner, poradkyňa pre národnú bezpečnosť Dina H. Powellová a veľvyslanec v Izraeli David M. Friedman. Doterajšie rokovania hodnotia v každom prípade obe strany pozitívne. Zatiaľ neexistuje žiadny časový harmonogram, ale k predstaveniu návrhu dohody by mohlo dôjsť už začiatkom budúceho roka.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

21:59 Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od utorka (28. 1.) od 8.00 h začína organizovať protestné zhroma…