Trump chce rozbiť EÚ, varujú britské ľavicové noviny. Pred eurovoľbami sa vraj z jeho strany máme na čo tešiť

20. 2. 2019 9:55

Komentátorka britského ľavicového denníka The Guardian Natalie Nougayredeová si myslí, že 45. prezident USA Donald Trump chce zničiť Európsku úniu, pretože ju vidí ako nástroj v rukách globalistov, pomocou ktorého hodlajú obmedzovať suverenitu jednotlivých národných štátov. Do volieb do Európskeho parlamentu už nezostávajú ani štyri mesiace, o to viac by sme sa podľa komentátorky mali mať pred Donaldom Trumpom a jeho ľuďmi na pozore.

Trump chce rozbiť EÚ, varujú britské ľavicové noviny. Pred eurovoľbami sa vraj z jeho strany máme na čo tešiť
Foto: TASR
Popis: Donald Trump
reklama

Minulý rok v lete označil prezident USA Donald Trump Európsku úniu za „jedného z nepriateľov Spojených štátov“. Trumpova administratíva sa neskôr snažila výrok zmierniť s tým, že ide skôr o konkurentov.

Natalie Nougayrèdeová sa však domnieva, že Trumpovi ide v skutočnosti o rozbitie Európskej únie, v posledných dvoch rokoch sa o to pokúsil hneď trikrát. V roku 2017 hral na národnú strunu Poliakov pri ceste do Varšavy. O rok neskôr označil Trump EÚ za nepriateľa a nedávno došlo k tretiemu útoku na Úniu. Mal sa ho dopustiť minister zahraničia Spojených štátov Mike Pompeo tým, že vypočul maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý sa netají, že je odporcom liberálnej demokracie, ktorú háji EÚ. Stretnutie Pompea s Orbánom malo byť ďalším pokusom oslabiť jednotu východnej a západnej polovice Európskej únie. Pompeo podľa komentátorky zneužil 30. výročie pádu železnej opony na to, aby oslabil EÚ.

 

 

Zdroj: Twitter / Secretary Pompeo

A akoby to nestačilo, Trump dlhodobo podporuje zástancov brexitu, núti EÚ, aby dala ruky preč od dohody s Iránom, a už pozastavil platnosť Zmluvy o likvidácii striel stredného a kratšieho doletu uzavretej ešte medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom v roku 1986.

Na to, aby sme porozumeli Trumpovej politike, musíme podľa komentátorky pochopiť, kto mu radí. Jeho poradcom pre národnú bezpečnosť je John Bolton. Tento pán EÚ skutočne vníma ako ekonomického nepriateľa a ako nástroj tých, ktorí sa cez nadnárodné inštitúcie snažia obmedzovať jednotlivé národné štáty.

Proti Trumpovi stojí v tejto chvíli nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa na bezpečnostnej konferencii v Mníchove dočkala ovácií v stoji. Hovorila o výhodách multikulturalizmu.

Podľa Nougayrèdeovej stojí EÚ na rozdiel od napríklad NATO na pevných hodnotových základoch, a preto môže útokom z Washingtonu odolať. Ako k tomu dáma došla? Argumentuje napríklad tým, že súčasťou NATO je aj Turecko, ktoré má k demokracii ďaleko, a v minulosti sa členom stalo aj Grécko s vtedajšou autoritárskou vládou. Nič podobné v EÚ nevidíme. Napriek tomu sa podľa autorky treba mať pred podobnými útokmi z Washingtonu na pozore.

Celý článok si môžete v angličtine prečítať TU.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…