Trudeau priznal zodpovednosť: Porušil som etické pravidlá

15.8.2019 8:02

Kanadský premiér Justin Trudeau v stredu uznal, že porušil etické pravidlá tým, že sa pokúsil ovplyvniť prípad spoločnosti SNC-Lavalin. Odmietol sa však ospravedlniť a argumentoval tým, že mal v úmysle chrániť pracovné miesta. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Trudeau priznal zodpovednosť: Porušil som etické pravidlá
Foto: TASR
Popis: Justin Trudeau

Nezávislý komisár, posudzujúci prípady konfliktu záujmov a porušenia etiky, Mario Dion uviedol, že Trudeau a jeho tím sa minulý rok pokúsili oslabiť rozhodnutie federálnych prokurátorov, podľa ktorého by veľká strojárska spoločnosť SNC-Lavalin mala čeliť korupčnému konaniu.

"Nesúhlasím s niektorými závermi (etického komisára), ale plne prijímam túto správu a preberám zodpovednosť za všetko, čo sa stalo," povedal Trudeau na tlačovej konferencii v súvislosti so škandálom zahŕňajúcim spoločnosť SNC-Lavalin.

"Ale viac ako len prevzatie zodpovednosti za to, čo sa stalo v minulosti, to znamená zabezpečiť, aby sa táto chyba už nikdy nestala," dodal.

Premiérova vláda od februára čelí obvineniam, že sa snažila chrániť strojársku spoločnosť SNC-Lavalin v prípade podozrení z korupcie. Firmu so sídlom v Montreale v roku 2015 obvinili z údajného úplatkárstva s cieľom zaistiť si obchodné dohody v Líbyi.

Škandál okolo spoločnosti SNC-Lavalin poškodil Trudeauov obraz ako mladého progresívca na čele vlády, ktorá sa zaviazala byť otvorená a transparentná. Je vôbec prvým kanadským premiérom, o ktorom sa zistilo, že porušil pravidlá federálnej etiky, dodal Reuters. 

Celkovo 58-stranové hodnotenie komisára Diona by mohlo podľa Reuters oslabiť Trudeauove možnosti udržať sa pri moci aj po októbrových voľbách.

Denník The Globe and Mail začiatkom februára napísal, že asistenti blízki premiérovi lobovali u bývalej ministerky spravodlivosti Wilsonovej-Raybouldovej, aby upustila od plánov stíhať spoločnosť SNC-Lavalin v súvislosti s údajnou spreneverou a korupciou. Požadovali, aby namiesto toho presadzovala dohodu o zmieri, ktorá by umožnila spoločnosti zaplatiť pokutu.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Diskusia obsahuje 0 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

Zobrať im peniaze! Kechlibar vystúpil proti ´potieraniu nenávisti´. A vyriešil tému Tommy Robinson

15:36 Zobrať im peniaze! Kechlibar vystúpil proti ´potieraniu nenávisti´. A vyriešil tému Tommy Robinson

Žiadny človek na svete nie je takým ohrozením, aby bolo nutné zakazovať jeho samotné meno alebo zmie…