Truban: Pellegriniho úrad konal proti verejnému záujmu

4. 10. 2019 7:26

Situáciu okolo zmluvy so správcom domény .sk kritizoval súčasný líder koalície Progresívne Slovensko (PS)-Spolu Michal Truban aj pred dvoma rokmi. Preto podľa vlastných slov v tejto súvislosti víta a podporuje podanie podnetu na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR a podanie trestného oznámenia.

Truban: Pellegriniho úrad konal proti verejnému záujmu
Foto: TASR
Popis: Michal Truban

Úrad vtedajšieho podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD) konal podľa Trubana v tomto prípade proti verejnému záujmu.

Chcú prehlásiť zmluvu za neplatnú

"Bez možnosti vypovedania, bez možnosti dojednať lepšie ceny, pomohli súkromnej firme zarobiť na štáte a predať .sk doménu zahraničnej firme," podotkol s tým, že v prípade úspechu vo voľbách je PS-Spolu pripravené preveriť možnosti prehlásenia zmluvy za neplatnú.

Nadácia Zastavme korupciu vo štvrtok uviedla, že štát podpísal nevýhodnú zmluvu so súkromnou firmou SK-NIC, ktorá je správcom registra slovenskej národnej internetovej domény .sk.

Zmluva je podľa nadácie prakticky nevypovedateľná a štát pri podpise posledného dodatku k tejto zmluve mohol dohodnúť lepšie podmienky a vyššiu sumu, ktorú mohla firma SK-NIC investovať do zvýšenia digitálnej gramotnosti na Slovensku.

V hre je aj trestné oznámenie

Podľa Ondreja Jombíka, zástupcu Združenia poskytovateľov webhostingu, premárnil štát pri podpisovaní dodatku k zmluve v roku 2017 príležitosť dohodnúť lepšie podmienky.

Združenie avizovalo podanie trestného oznámenia, pretože sa domnieva, že pri podpise druhého dodatku úradom vtedajšieho podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho došlo k porušeniu verejného záujmu, a tým aj k zhoršeniu postavenia štátu pri výkone správy národnej domény SK.

Úrad podpredsedu vlády hovorí o väčšej transparentnosti

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu sa ohradil voči tvrdeniu Nadácie Zastavme korupciu.

Dodatok podľa úradu priniesol jasnejšie a transparentnejšie podmienky fungovania a výrazne zlepšil aj pozíciu štátu vo vzťahu k správcovi národnej domény.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

20:31 Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piat…