Triumf Farageovej strany v eurovoľbách zvyšuje možnosť brexitu bez dohody

28. 5. 2019 7:45

Proti Európskej únii zameraná Strana brexitu Nigela Faragea zvíťazila v Británii vo štvrtkových voľbách do Európskeho parlamentu (EP) so ziskom 31,6 percenta hlasov a 29 zo 73 britských kresiel v EP. To vytvára obrovský tlak na vládnucich konzervatívcov, ktorí v eurovoľbách utrpeli historickú porážku, a zvyšuje sa tým aj možnosť brexitu bez dohody. V pondelok to napísala tlačová agentúra AFP, keď priniesla z Británie konečné oficiálne výsledky.

Triumf Farageovej strany v eurovoľbách zvyšuje možnosť brexitu bez dohody
Foto: TASR
Popis: Britský europoslanec Nigel Farage
reklama

Populistická Strana brexitu, založená len pred troma mesiacmi, ťažila z hnevu verejnosti spôsobeného odkladmi odchodu Británie z EÚ. Farage zaregistroval stranu vo februári, ale dokázal využiť svoju povesť ako jedného z organizátorov probrexitovej kampane pred referendom v roku 2016.

Farage rozhodne chce odchod Británie z EÚ 31. októbra a tvrdí, že jeho strana by mala mať slovo aj v každých nových rokovaniach s Bruselom o brexite.

Konzervatívna strana premiérky Theresy Mayovej klesla, dostala od voličov len 9,1 percenta hlasov - štyri kreslá, čo je jej najhorší výsledok v celoštátnom hlasovaní od roku 1832, teda takmer za posledných 200 rokov.

Proeurópski Liberálni demokrati a Zelení takisto dosiahli výrazné zisky. A to je ďalší prejav hlbokých názorových rozdielov v krajine, ktorá pred troma rokmi v referende hlasovala väčšinou hlasov za odchod z EÚ, za tzv. brexit. Liberálni demokrati sa umiestnili druhí s približne 20,3 percenta hlasov a 16 kreslami. Zelení, tiež zameraní proti brexitu, získali sedem kresiel a 12,1 percenta hlasov.

Anketa

Ste spokojní s výsledkami eurovolieb na Slovensku?

16%
84%
hlasovalo: 680 ľudí

Voľby do EP, ktoré sa v Spojenom kráľovstve konali vo štvrtok 23. mája, už vôbec nemali prebehnúť. Británia mala totiž vystúpiť z EÚ 29. marca.

Britský parlament sa však nedokázal dohodnúť na forme odchodu, čo pomaly oslabovalo autoritu Mayovej a donútilo ju nakoniec minulý týždeň oznámiť odstúpenie z úradu premiérky a umožniť tak niekomu inému vyriešiť situáciu.

Výsledok eurovolieb v Británii Mayovú podľa jej slov "veľmi sklamal". Dodala: "To ukazuje, aké dôležité je dosiahnuť dohodu o brexite, a ja úprimne dúfam, že tieto výsledky ovplyvnia aj myslenie v parlamente."

Zlá noc z nedele na pondelok to bola aj pre hlavnú opozičnú Labouristickú stranu, ktorú obviňujú zo zmätočných postojov k brexitu. Labouristi dostali iba 14,1 percenta hlasov voličov a desať kresiel.

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulík: Musíme byť medzi prvými, ktorí dokážu využiť peniaze z EÚ na boj s následkami pandémie

21:55 Sulík: Musíme byť medzi prvými, ktorí dokážu využiť peniaze z EÚ na boj s následkami pandémie

Slovensko musí byť medzi prvými krajinami, ktoré dokážu využiť prostriedky vyčlenené Európskou úniou…