Trestné oznámenie na Havrana odsúdili aj niektorí teológovia. Podľa nich ide o útok na slobodu prejavu

4. 7. 2018 14:40

V utorok podala advokátska kancelária Jána Čarnogurského mladšieho Čarnogurský ULC, s.r.o., trestné oznámenie na publicistu Michala Havrana za jeho článok proti evanjelickému kňazovi Mariánovi Kuffovi s názvom Pošlite Kuffu do cirkusu. Konanie Čarnogurského kancelárie odsúdili viacerí teológovia, publicisti či dokonca aj politik.

Trestné oznámenie na Havrana odsúdili aj niektorí teológovia. Podľa nich ide o útok na slobodu prejavu
Foto: TASR
Popis: Michal Havran
reklama

Ako píše portál webnoviny.sk, medzi signatárov, ktorých je približne 20, patria napríklad teológovia Ondrej Prostredník, Miroslav Kocúr, spisovateľ a kazateľ Daniel Pastirčák či politik Ivan Štefunko (PS). Tí považujú trestné oznámenie za útok na slobodu prejavu, zastrašovanie a zneužívanie právnej ochrany náboženského vyznania. 

„Vyzývame predstaviteľov rímskokatolíckej cirkvi aj jej angažovaných veriacich, aby sa dištancovali od krokov, ktoré smerujú k neprimeranému obmedzovaniu a sankcionovaniu iných názorov. Naša spoločnosť potrebuje cirkvi, ktoré dôveryhodne obhajujú práva zraniteľných jednotlivcov a skupín, a ktoré namiesto strachu z nového kultivujú schopnosť orientovať svojich veriacich v rýchle sa meniacom prostredí. Z týchto dôvodov považujeme krok advokátskej kancelárie Čarnogurský ULC, s.r.o., za škodlivý pre spoločnosť, pre cirkvi a pre dôveryhodnosť veriacich vôbec,“ napísali do stanoviska signatári, ktoré poslal agentúre SITA evanjelický teológ Ondrej Prostredník.

Podľa signatárov je autor článku o Kuffovi – publicista Michal Havran teológom, ktorý sa venuje typológii apokalyptického a mileniaristického myslenia. Rovnako píšu v stanovisku, že Kuffa je známy svojimi expresívnymi výrokmi.

„Odmietame kroky, ktoré siahajú po trestných oznámeniach s cieľom zastrašiť tých, čo sa do tejto diskusie púšťajú, a znemožniť tak potrebnú verejnú diskusiu. Ak inštitúcie cirkví len s rozpakmi a rozporuplne reagujú na zneužívanie zložitých etických tém extrémistami, nemôžu sa čudovať, že ich nebezpečný alibizmus niekto pomenuje označeniami, ktoré sa ich dotknú,“ konštatujú signatári.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…