Treba už povedať pravdu. Nemci sa vyjadrili k Angele Merkelovej

30.6.2018 6:00

Po niekoľkých dňoch v Nemecku zverejnili ďalší prieskum verejnej mienky, ktorý potvrdzuje vytrácajúcu sa dôveru voličov k CDU/CSU. Kresťanských demokratov a ich sesterskú stranu z Bavorska by teraz volilo menej ako 30 % voličov.

Treba už povedať pravdu. Nemci sa vyjadrili k Angele Merkelovej
Foto: SITA
Popis: Angela Merkelová

Vládna koalícia v zložení CDU/CSU a SPD má za sebou len niekoľko mesiacov spoločného vládnutia a už musí riešiť doslova existenčné problémy. Pokračovanie vlády vážne ohrozuje spor medzi šéfkou CDU Merkelovou a predsedom bavorskej CSU Seehoferom. Kancelárka sa nemôže s ministrom vnútra zhodnúť, či by mali žiadateľov o azyl registrovaných v inej európskej krajine vpustiť do Nemecka.

Spory medzi oboma politikmi plnia predné stránky všetkých médií a nemecká verejnosť pomaly začína strácať trpezlivosť. V krátkom čase už druhý prieskum verejnej mienky ukazuje pokles preferencií v prípade všetkých troch koaličných strán. Vlani v septembri získala CDU/CSU dohromady 33 % hlasov, ale podľa aktuálneho prieskumu agentúry Civey by ju teraz volilo menej ako 30 % voličov. To je z dlhodobého hľadiska úplné minimum a jasne ukazuje, že dôveryhodnosť vlády v očiach voličov je v troskách.

Zostupnú tendenciu majú aj preferencie socialistov z SPD. Tí získali v jesenných voľbách len 20,5 % a mnohí predpokladali, že sa od tohto historického dna čoskoro odrazia. Opak je však pravdou a socialisti klesajú čoraz nižšie. Ako ukazujú výsledky prieskumu, ktorého sa zúčastnilo takmer dvanásťtisíc respondentov, aktuálne by SPD získala iba 17,7 %, čo znamená, že by si, rovnako ako CDU/CSU, pohoršila o celé tri percentá.

Naopak popularita opozičnej Alternatívy pre Nemecko (AfD) vďaka sporom vo vládnej koalícii stúpa a strana teraz figuruje na treťom mieste s odstupom asi 1,5 % za SPD. Silnejú však aj Zelení, ktorých by na štvrtom mieste volilo 12,1 % Nemcov. Účastníci diskusie pod článkom magazínu Focus politikov nešetria. „Len málokto má odvahu povedať, že hlavný problém tkvie v Merkelovej. Kancelárka rozdeľuje vlastnú stranu, krajinu aj Európsku úniu,“ napísala diskutérka Barbara Schefflerová.

Podobný názor má aj Wolfgang Schäfer. „Merkelová je hrobárom CDU a je skutočne najvyšší čas, aby odstúpila.“ Diskutér David Hubertus takisto považuje za hlavného vinníka kancelárku. „Čakám, že CDU čoskoro skončí ako SPD. Konzervatívnych voličov už nereprezentuje CDU, ale CSU a AfD.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vláda stopla Kalavskej reformu nemocníc. Aká bude moja budúcnosť? Tu je moje vyjadrenie

15:59 Vláda stopla Kalavskej reformu nemocníc. Aká bude moja budúcnosť? Tu je moje vyjadrenie

Vláda zatiaľ reformu zdravotníctva, tzv. stratifikáciu, neschválila. Téma reformy však zatiaľ uzatvo…