Trápne odchádzanie Angely Merkelovej. Pred voľbami ju radšej nikde neukazujú

17. 5. 2019 13:30

Ekonómka Ilona Švihlíková sa zamýšľa nad nedôstojným politickým odchádzaním Angely Merkelovej. Ešte stále predsedníčka nemeckej spolkovej vlády začína byť čoraz viac zatieňovaná svojou ambicióznou nástupkyňou na čele strany a štýl, ktorým už štrnásť rokov kancelárka vládne, sa pozvoľna vytráca.

Trápne odchádzanie Angely Merkelovej. Pred voľbami ju radšej nikde neukazujú
Foto: TASR
Popis: Angela Merkelová
reklama

Angela Merkelová má ako kancelárka vydržať ešte viac ako dva roky, do volieb na jeseň 2021, kým úplne opustí politiku. V pozícii straníckej predsedníčky ju už vystriedala Annegret Krampová-Karrenbauerová, pre ktorej nevysloviteľné meno si v Nemecku zaviedli skratku AKK. Tá má vládnucich kresťanských demokratov viesť aj do budúcich volieb.

Štýl kancelárky Merkelovej charakterizovaný „vysedením“ problému na dlhých schôdzach, však odchádza už teraz. Ekonómka Ilona Švihlíková pripomína, že jej nástupkyňa AKK už dnes prejavuje oveľa väčšiu razanciu a ťah na bránu.

Annegret Krampová-Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová  Zdroj: TASR

Pekná ukážka vraj prebehla nedávno, keď Emmanuel Macron prezentoval svoju víziu dynamickej európskej integrácie. Teatrálna oslava európanstva v tej podobe, aká vyhovuje Francúzom, nebola zo strany Merkelovej tradične nijako výraznejšie komentovaná.

Zato sa ozvala AKK. Macronovi so suverénnou nemeckou vecnosťou odkázala, že prvým krokom jeho zmien by malo byť presťahovanie Európskeho parlamentu zo Štrasburgu, na ktorom si Francúzi tradične zakladajú, a druhým to, že Francúzsko by sa malo vzdať svojho kresla v Bezpečnostnej rade OSN v prospech Európskej únie.

Nehovoriac o názoroch očakávanej budúcej kancelárky na imigráciu, ktoré síce nejdú tak ďaleko ako u bývalého predsedu CSU Horsta Seehofera, ale k heslu Angely Merkelovej „Wir schaffen das“ majú tiež veľmi ďaleko.

Typickým obrázkom dneška vraj je, že CDU ešte stále úradujúcu kancelárku pred voľbami do Európskeho parlamentu radšej schováva. Pre kancelárku, ktorá vyhrala štyri voľby za sebou, je to teda podľa Švihlíkovej veľmi potupné lúčenie.

Celý komentár nájdete na webe casopisargument.cz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…