Transparentná vláda etický kódex nepotrebuje, tvrdí Babiš

19.10.2018 14:35

Etický kódex pre členov českej vlády, ktorý ešte pred pár týždňami sľuboval premiér Andrej Babiš, sa napokon zavádzať nebude. Babiš totiž dospel k záveru, že takýto bič na "kamošov" ministrov nie je potrebný, keďže jeho vláda je dostatočne transparentná.

Transparentná vláda etický kódex nepotrebuje, tvrdí Babiš
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš

Návrh kódexu, ktorý mal okrem iného pomôcť ministrom, aby sa vyvarovali stretom záujmov, chystalo ministerstvo spravodlivosti ČR, jeho príprava však bola zastavená, informoval server Novinky.cz. 

"Naši ministri ten etický kódex ani nepotrebujú, pretože presadzujú transparentnosť. Myslím, že sme vláda, ktorá je otvorená, ktorá je transparentná, my tie hodnoty máme i bez toho, že to bude niekde na papieri," citoval Český rozhlas slová premiéra, ktorý je súčasne šéfom protikorupčnej rady vlády. 

S návrhom etického kódexu pôvodne prišiel sám Andrej Babiš, ktorý čelí trestnému stíhaniu v súvislosti s možným dotačným podvodom v kauze Čapí hnízdo.

Dokument mal byť podľa pôvodného plánu vypracovaný do augusta tohto roku. Minister spravodlivosti Jan Kněžínek ho však vtedy nepredložil, pričom sľuboval, že tak urobí do konca roku 2018. Babiš ešte začiatkom septembra predpovedal, že okolo návrhu vznikne "veľká debata".  

Takzvané desatoro náležitého správania sa členov vlády malo podľa Babišovej pôvodnej predstavy obsahovať napríklad to, že by ministri nemali "zamestnávať rodinných príslušníkov, kamošov (a) kolegov zo svojich politických strán a hnutí."

Podľa ministra spravodlivosti sa vláda teraz namiesto vypracovávania etického kódexu sústredí na prípravu zákona o lobingu, ktorý je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní. 

Koncepcia českej vlády pre boj s korupciou na roky 2018-2022 pritom výslovne počíta s vytvorením etického kódexu pre ministrov. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Saková a Lučanský by mali vysvetliť prepojenia polície s Bödörom, tvrdí OĽaNO

18:27 Saková a Lučanský by mali vysvetliť prepojenia polície s Bödörom, tvrdí OĽaNO

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) a policajný prezident Milan Lučanský by mali vysvetliť pre…