Toto že zaznelo na ČT? Velebenie V4: Zastavila migrantov! A hnev pre odstránenie Koneva

11. 10. 2019 6:03

O niekoľko týždňov si pripomenieme tridsať rokov od pádu komunizmu v Československu. Pri tejto príležitosti si do stredajšieho Interview ČT24 pozval moderátor bývalého slovenského premiéra Jána Čarnogurského. Pýtal sa ho napríklad na to, ako spoločnosti oboch krajín po tých tridsiatich rokoch vyzerajú, alebo na to, prečo by Slovensko malo mať sochu maršala Koneva.

Toto že zaznelo na ČT? Velebenie V4: Zastavila migrantov! A hnev pre odstránenie Koneva
Foto: archív JČ
Popis: Ján Čarnogurský, advokát, bývalý slovenský premiér a minister spravodlivosti
reklama

„Za kladné považujem, že bol zvrhnutý komunizmus, lebo to bol zlý systém. Ja otvorene poviem, že za kladnú stránku považujem aj to, že sme sa obe republiky osamostatnili a dnes vystupujeme v Európskej únii ako spojenecké, bratské a čo ja viem aké, jednoducho priateľské krajiny a že vzájomné vzťahy nám zostali dobré,“ povedal na úvod expremiér k tridsiatemu výročiu demokracie.

A čo považuje naopak za problematické? „Odvtedy príliš veľký význam nadobudli peniaze, pre ľudí, v medzištátnych vzťahoch a pod. Ako advokát vidím, že pre jednoduchých ľudí ten spoločenský systém, ktorý sme nastolili, je príliš komplikovaný,“ uviedol Čarnogurský a v súvislosti s tým poukázal na veľké množstvo exekúcií, ktoré trápia ľudí nielen na Slovensku, ale aj v Česku.

Sú dnes obe krajiny stále pevnými demokraciami? „Sú demokraciami, opakujem, že príliš veľkú úlohu v týchto našich demokraciách hrajú peniaze,“ zopakoval Čarnogurský. Všíma si, že v Česku sa debatuje o porušovaní ústavných pravidiel, na Slovensku zase o prepojení mafie s politickou mocou, a podľa niekdajšieho slovenského premiéra je našou povinnosťou, aby sa také chyby vládnutia odstránili.

Čarnogurský bol roky v opozícii práve proti komunistom, ktorí dnes v Česku podporujú vládu. To hodnotí ako nie neočakávaný vývoj v demokracii. „Naopak v Rusku sú komunisti najväčšou opozíciou proti Putinovi, na Slovensku nie sú komunisti v parlamente, takže...“ podotkol. A k tomu, že podporujú vládu, ešte dodal: „Či to takto má byť, no, k tomu sa radšej nebudem vyjadrovať, lebo...“

Nemyslí si však, že by to bol odklon od toho, čo chceli ľudia v roku 1989. Ľudia vraj celkom presne nevedeli, čo chcú, chceli všeobecne demokratický systém a ten je.

Potom uprel Čarnogurský pozornosť aj na vraždu novinára Jána Kuciaka. Táto udalosť podľa jeho názoru Slovensko dosť závažne zmenila. Boli zmeny vo vláde a veľké demonštrácie. Ale nepovažuje za správne, že padol premiér. Myslí si, že keď sme nastolili demokraciu, tak ju máme dodržovať aj v tom, že zmena vlády nastáva v dôsledku volieb alebo hlasovania v parlamente.

Pár slov pripojil aj k V4. Toto zoskupenie stredoeurópskych krajín má podľa jeho slov zmysel. „Veď pomohlo zastaviť mechanické rozdeľovanie migrantov, tak ako to západné krajiny navrhovali. Keď ide najmä o finančné otázky smerom k Bruselu, tak vždy sa V4 dokáže dohodnúť. A vlastne v priebehu posledných dvoch-troch rokov sa V4 stala svetovo známou, pretože začala hrať politickú úlohu v rámci Európskej únie,“ vymenoval Čarnogurský klady Vyšehradu, ktorý podľa jeho mienky predstavuje veľkú silu.

Zľava slovenský premiér Peter Pellegrini, český premiér Andrej Babiš, poľský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán

Zľava slovenský premiér Peter Pellegrini, český premiér Andrej Babiš, poľský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: TASR

V závere prišiel na rad spor o kontroverznú sochu maršala Koneva v Česku. Čarnogurského rozčúlilo, keď sa dozvedel, že Praha 6 chce sochu odstrániť po toľkých rokoch. Maršal Konev má podľa neho morálny nárok na to, aby niekde v Česku či na Slovensku bola jeho socha.

„Ale predovšetkým a na začiatku bola jeho účasť v tom, že bol veliteľom toho armádneho zoskupenia, ktoré išlo na pomoc Prahe. A ešte predtým bol veliteľom armádneho zoskupenia, ktoré útočilo cez Duklu na Slovensku,“ povedal s tým, že to považuje za hlavné dôvody. Okrem toho podotkol, že by sochu Koneva pokojne uvítal trebárs v Banskej Bystrici.

Celú reláciu nájdete na webe ČT.

autor: nab

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…