Toto už je vrchol! Vágnosť a amaterizmus, hovorí analytik o rezolúcii europarlamentu proti Poľsku. A ako hlasovali slovenskí europoslanci? Len sa dobre pozrite

16.11.2017 19:00

Európsky parlament včera prijal dokument, ktorým spustil prvú fázu konania voči poľskej vláde pre možné ohrozenie právneho štátu. V dôsledku procedúry by Poľsko mohlo eventuálne prísť aj o svoje hlasovacie práva v rámci EÚ. Za prijatie dokumentu hlasovala napríklad smerácka poslankyňa Monika Beňová, ktorá hovorí o potrebe ochrany spoločných hodnôt. Proti bol na druhej stane Richard Sulík, ktorý konanie europarlamentu považuje za príliš silný zásah do poľskej suverenity. Ako však hlasovali ostatní slovenskí europoslanci a čo si o celej veci myslí politický analytik? Čítajte ďalej.

Toto už je vrchol! Vágnosť a amaterizmus, hovorí analytik o rezolúcii europarlamentu proti Poľsku. A ako hlasovali slovenskí europoslanci? Len sa dobre pozrite
Foto: TASR/AP Photo/Czarek Sokolowski
Popis: Ilustračná fotografia

Hlasovanie slovenských europoslancov bolo vyrovnané, za prijatie protipoľskej rezolúcie hlasovali europoslanci Smeru Monika Beňová, Vladimír Maňka a Monika Smolková, proti hlasovali Richard Sulík (SaS), Anna Záborská (KDH) a Branislav Škripek (OĽaNO-NOVA). Ostatní nehlasovali alebo sa zdržali. 

Poľská vláda nedodržiavala zásady demokracie a nekomunikovala

Monika Beňová pre Parlamentné listy vysvetlila, že sa procedúra začala preto, lebo členovia poľskej vlády nie sú ochotní komunikovať s Európskou komisiou, ktorá ich opakovane vyzvala na dialóg. Podľa jej slov treba v poľskom právnom systéme odstrániť veci, ktoré tam boli zavedené a ktoré z Poľska z pohľadu hodnôt Európskej únie robia bezprávny štát alebo štát, kde nie je možné dosiahnuť také právne hodnoty, na ktorých je Európska únia založená.

„Takže preto bol aktivovaný tento článok, pretože poľská vláda nekomunikovala. A treba si uvedomiť jednu vec. Všetci sme do Európskej únie pristúpili na základe dobrovoľnosti. Nás, Poľsko, Maďarsko ani Českú republiku nikto nenútil vstúpiť do EÚ. Vstúpili sme tam dobrovoľne,“ pripomenula s tým, že občania vyjadrili v referendách, že chceme byť členskými štátmi.

„To, že si dnes niektoré krajiny myslia, že členstvo v EÚ je len o finančných benefitoch európskych fondov, ale už tie ostatné hodnoty, ktoré sú spoločne zdieľané, netreba aplikovať, to je veľmi mylný pohľad na členstvo. Jednoducho Poľsko dlhodobo porušuje práva svojich vlastných občanov,“ zhrnula s tým, že ani tak nejde o Poľsko, ale o poľskú vládu. 

„Obyvateľom každej krajiny v EÚ určite záleží na tom, aby ich vláda dodržiavala zásady demokracie, právneho štátu, ochrany ľudských práv a slobôd. Ak to niektorá vláda nedodržiava, a dokonca odmieta komunikovať s Európskou komisiou, je to vážny dôvod na upozornenie a vyzvanie na vysvetlenie a nápravu,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie pre PL.sk Vladimír Maňka.

Je to prisilný zásah do suverenity, europoslanci nie sú sudcovia

Predseda SaS Richard Sulík to vníma inak. „Hlasoval som proti, lebo to uznesenie považujem za príliš silný zásah do suverenity krajiny. Mimochodom, v osobe prezidenta Dudu, môjho bývalého kolegu z frakcie ECR, vzniká dôležitý oponent poľskej vláde,“ poznamenal.

Rezolúciu nepodporila ani Anna Záborská, pretože nesúhlasí s tým, aby Európsky parlament prijímal politické rezolúcie kritizujúce členské štáty Únie. Ak niektorý členský štát poruší svoje zmluvné záväzky, je podľa nej povinnosťou Komisie ako strážcu zmlúv, aby konala – od upozornenia až po podanie žaloby na Európskom súdnom dvore. „A ak súd potvrdí názor Komisie, potom sa aj tento parlament môže zaoberať otázkou, aké opatrenia treba prijať na európskej úrovni, aby sa obnovil rešpekt voči európskym zmluvám a právu,“ myslí si.

Nemali by sme podľa nej zabúdať, že hlas demokratického parlamentu nie je názorom nestranného pozorovateľa. „Je to politický názor momentálnej väčšiny. A my ako poslanci sme zástupcami našich voličov, a nie sudcami,“ dodala europoslankyňa.

„Hlasoval som proti. Zotrvávam na svojom postoji, že Európskemu parlamentu neprináleží zaoberať sa situáciou v Poľsku. Ak má aj krajina nejaké problémy, tak je to v prvom rade v rukách občanov a zvolených politikov, aby túto situáciu riešili," tvrdí europoslanec Branislav Škripek. Poučovanie členských štátov podľa neho nemusí fungovať a môže posilniť protieurópske nálady. O to viac, keď sa v dokumente napádala prax v zdravotníctve, kde sa kritizovalo uplatňovanie výhrady vo svedomí, na základe ktorej odmietali vykonávať potraty.
 

 

Katastrofa, nech si spravia poriadok v geopolitike

Pre Parlamentné listy sa k záležitosti vyjadril aj politický analytik Ján Baránek. „Zatiaľ v Európskom parlamente iba formálne odhlasovali aktiváciu mechanizmu na základe článku 7 Lisabonskej zmluvy, ďalší krok má spraviť výbor pre občianske slobody. Lenže ten článok je veľmi vágny, je tam formulácia ,vážne a pretrvávajúce porušenie princípov Európskej únie' a museli by to Poľsku najprv dokázať. V čom je to porušenie základných princípov EÚ?“ spýtal sa a poznamenal, že tiež sú asi niekde definované.

Je zvedavý, ako bude pokračovať výbor, lebo konanie proti Poľsku už bolo spustené v lete Európskou komisiou, keď navrhovali, že článok 7 aktivujú. Tvrdí, že tento precedens je o to horší, že článok 7 neaktivovali, ani keď sa v Rakúsku dostal Heider do vlády. „Takže mne to pripadá pritiahnuté za vlasy, neviem, či vôbec vedia, o čom hlasujú. Liberálna europoslankyňa a podpredsedníčka Aliancie liberálov a demokratov za Európu Sophia Helena Veldová povedala úplný nezmysel, že agenda Práva a spravodlivosti reflektuje agendu ruskej vlády. To je hrubý nezmysel, veď najväčší, dlhodobý historický nepriateľ Poľska je Rusko,“ konštatoval.

Baránek je presvedčený, že pokiaľ prevládajú takéto názory, ide o absolútny amaterizmus a ľudia, čo také niečo môžu skĺbiť, sú politickí analfabeti. „Po prvé, treba Poľsku dokázať tú vágnu formuláciu a po druhé, už keď teda argumentujú, tak nech je to zmysluplné. Veď to je katastrofa, to môže povedať len ten, kto neovláda históriu a reálie. Oni si asi Szydlovú pomýlili s Orbánom. Nech si tí poslanci urobia trochu poriadok v geopolitike a potom nech prijímajú uznesenia. Toto už je vrchol,“ zakončil. 

Ján Baránek Zdroj: Reprofoto: Teraz.sk

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Orbán varoval Slovensko pred vplyvom Sorosa. Dodal, že pre Maďarsko znamená tento nebezpečný finančný špekulant riziko z hľadiska národnej bezpečnosti

14:35 Orbán varoval Slovensko pred vplyvom Sorosa. Dodal, že pre Maďarsko znamená tento nebezpečný finančný špekulant riziko z hľadiska národnej bezpečnosti

Význam ochrany proti ilegálnej migrácii a zachovanie kultúrnej identity zdôraznili v nedeľu v reláci…