Toto povedal Danko? Je zúfalo mimo reality. Podľa našich prieskumov Uhrík nemá šancu. Reakcie na hrozbu víťazstva kotlebovcov v Nitre stoja za to

7. 9. 2017 14:30

Predsedom Nitrianskeho kraja sa chce v jesenných regionálnych voľbách stať osem kandidátov. Dvaja kandidáti sú nezávislí, štyria kandidujú za politickú stranu a dvoch podporujú koalície viacerých strán. Najnovšie predseda SNS vyzval opozíciu, aby podporila na post župana v Nitre Milana Belicu, pretože sa obáva úspechu Milana Uhríka z ĽSNS. Ľubomír Galko z SaS však Dankovi nič nedaroval a vysmial jeho prieskumy. Uhrík vníma, že ho chápu ako hrozbu a že smeruje k víťazstvu.

Toto povedal Danko? Je zúfalo mimo reality. Podľa našich prieskumov Uhrík nemá šancu. Reakcie na hrozbu víťazstva kotlebovcov v Nitre stoja za to
Foto: TASR
Popis: Ľubomír Galko, poslanec a podpredseda SaS
reklama

Predseda SNS Andrej Danko sa rozhodol v Nitrianskom samosprávnom kraji podporiť na post predsedu súčasného župana Milana Belicu, ktorého strana podporila aj v minulom volebnom období. Zároveň tak strana SNS odstúpila od možnosti kandidatúry svojej podpredsedníčky Evy Smolíkovej a pristúpila ku koalícii.

Na zjednotenie vyzval Danko aj opozíciu, ktorá by mala podľa neho podporiť Belicu proti kandidátovi Milanovi Uhríkovi z ĽSNS. „Verím, že aj v Nitrianskom kraji nájde opozícia rozumný prístup k tomu, že tak ako v Banskej Bystrici nás vyzývajú na podporu človeka, ktorý sa dokáže postaviť Kotlebovi, tak vyzývam dnes pána Grešša a všetky pravicové politické strany, aby takisto podľa prieskumu podporili najsilnejšieho kandidáta proti pánovi Uhríkovi,“ povedal Danko.

„Aj keď sa o tom nahlas nerozpráva, Nitra je konfrontovaná s tou istou situáciou ako Banská Bystrica. A preto by sa nemali trieštiť rozumné politické sily medzi pána Belicu a pána Grešša. A myslím si, že prieskumy jasne ukazujú, že tým kandidátom, ktorý môže položiť silu ĽSNS v regióne, je pán Belica,“ dodal predseda parlamentu Andrej Danko.

Uhrík mal podľa našich prieskumov mimoriadne nízke čísla, hovorí Galko

Opozícia s touto výzvou však jednoznačne nesúhlasí a podporuje Jána Grešša na župana NSK. „Andrej Danko absolútne zúfalo ukazuje, ako je mimo reality. Je to len ďalší nešikovný pokus prekryť jeho problémy a ten marazmus, ktorý tu spôsobil v celej spoločnosti, že tu rozhádal celú koalíciu. My sme si dávali robiť jeden prieskum, kde pán Uhrík dosiahol mimoriadne nízke čísla, niečo cez dve percentá. Všetci boli pred ním. Tak nech sa pán Danko spamätá a nevypúšťa takéto hlúposti, lebo iba sám seba zosmiešňuje,“ povedal Ľubomír Galko z SaS s tým, že vôbec neprichádza do úvahy, že by sa s niekým spájali, pretože oni idú s Greššom poraziť Milana Belicu.

„Nech sa vzdá Belica a nech už ide do dôchodku. On v Nitre nič poriadne neurobil,“ uzavrel Galko.

Smer a SNS sú zodpovední za vzostup preferencií extrémistických strán

Podľa slovenskej demokratickej koalície, ktorá podporuje kandidáta na predsedu NSK Jána Grešša sú strany SNS, Smer-SD a HZDS zodpovedné za vzostup preferencií extrémistických strán. On sám je podľa nich alternatívou.

„Pán predseda NR SR Andrej Danko sa pre neustály mocenský boj v koalícii nemôže naplno sústrediť na zlepšovanie života na Slovensku. Inak by totiž vedel, že pán Belica je už 16 rokov v čele Nitrianskeho samosprávneho kraja, teda od jeho vzniku. Či už ako nominant HZDS, Smer-SD, SNS. Ak teda niekto nesie v tomto regióne zodpovednosť za vzostup preferencií extrémistických strán, sú to práve tieto strany a títo ľudia,“ píše sa v stanovisku slovenskej demokratickej koalície s tým, že veria, že ľudia prídu voliť a dajú najavo, že sa chcú vrátiť k hodnotám slušnosti, čestnosti a odbornosti, ktoré Greššo reprezentuje.

O aktuálnych volebných prieskumoch neviem. Podpore sa nebránim

Z výzvy na zjednotenie opozície a koalície proti Milanovi Uhríkovi boli prekvapení aj v kancelárii župana Milana Belicu. „Toto povedal Danko? To sme vôbec nevedeli. Je to zaujímavé,“ uviedla nám najskôr prekvapená hovorkyňa predsedu NSK Oľga Prekopová.

Neskôr nám Milan Belica priznal, že sa nebude brániť podpory aj iných strán, o aktuálnych volebných prieskumoch však nič nevie. „Na predsedu NSK kandidujem s podporou politických strán SMER-SD, SNS a MOST – HÍD. Ak sa v mene vyššieho záujmu rozhodnú podporiť ma aj iné strany, určite sa tomu nebudem brániť. O aktuálnych volebných prieskumoch neviem. Napokon, kandidátne listiny sa uzavreli až v týchto dňoch, takže seriózne prieskumy zrejme  zatiaľ ani nemohli vzniknúť,“ povedal Belica.

Je tu hrozba, že by som mohol uspieť, inak by nevyzývali na spájanie síl

Kandidát na župana Milan Uhrík z ĽSNS tvrdí, že je zrejmé, že vo výzve na spájanie sa proti nemu ide iba o posty a nič iné. „Podľa mňa Danko sa správa tak chaoticky, ako aj hovorí. Čo sa týka tej výzvy na zjednotenie proti mne, zasa len potvrdzujú, že nemajú dostatok kvalifikovaných ľudí a že im nezáleží na riadení kraja či hodnotách, ale im jednoducho ide iba o obsadenie pozícií a postov,“ povedal Uhrík.

Kotlebovci však dlhodobo tvrdia, že si prieskumy nerobia. „My si prieskumy nerobíme, takže neviem, na čom som. Sledujeme mainstreamové prieskumy a myslíme si o nich svoje. Nemáme voči nim veru veľkú dôveru. Vo všeobecnosti je tu očividne hrozba, že by som mohol uspieť, inak by ani pán Danko a pán Bugár nevyzývali na spájanie síl proti Uhríkovi,“ uzavrel Uhrík s tým, že on si verí na víťazstvo, pretože podľa neho aj Belica, aj Greššo patria do politického dôchodku, avšak rozhodnú voliči.

Takéto výzvy sú hlúposti. Úspech Uhríka nie je vylúčený, myslí si Baránek

Politický analytik Ján Baránek z agentúry Polis priznáva, že prieskum robili ešte pred voľbami a výsledky sa mohli zmeniť. „Samozrejme, nie je vylúčený ani úspech Milana Uhríka v Nitre. Môžem však povedať len toľko, že tieto výzvy na spájanie sú hlúposti. Mali si to všetko uvedomovať, keď menili spôsob voľby do VÚC z dvojkolového na jednokolový systém. Ja som vtedy na to upozorňoval a oni teraz zistili, že to bola hlúposť, a idú robiť nejaké násilné opatrenia,“ povedal Baránek s tým, že takéto výzvy sú podľa neho celé neadekvátne.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…