Toto nepovolím! Minister Gál rozhodol o Rusovi podozrivom z terorizmu

12. 7. 2019 11:34

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) po dôkladnom posúdení všetkých okolností prípadu extradície vo veci Valentina V. Vinogradova rozhodol o nepovolení jeho vydania do Ruskej federácie. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová.

Toto nepovolím! Minister Gál rozhodol o Rusovi podozrivom z terorizmu
Foto: TASR
Popis: Gábor Gál

Podnikateľ Vinogradov je podozrivý z terorizmu a iných trestných činov. Ako sme v minulosti informovali, ruského podnikateľa NAKA zatkla ešte vlani 21. júla na konských pretekoch v Šamoríne. 

Moskva ho totiž viní z podvodu v rokoch 2007 až 2009.  Trestné oznámenie na Vinogradova mali podať dvaja oligarchovia v súvislosti s obchodnými spormi.

Podnikateľ Vinogradov je podozrivý z terorizmu a iných trestných činov.

"Dôvodom pre nevydanie pána Vinogradova sú dôvodné obavy, že trestné konanie v dožadujúcom štáte nezodpovedalo alebo by nezodpovedalo zásadám článku 6 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (paragrafu 510 odseku 2 písmena a) Trestného poriadku) a že vyžiadaná osoba by v dožadujúcom štáte bola vystavená prenasledovaniu pre jej politické názory, alebo že by sa z týchto dôvodov zhoršilo jej postavenie v trestnom konaní alebo pri výkone trestu odňatia slobody (paragrafu 510 odseku 2 písmena b) Trestného poriadku)," spresnila ďalej hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR.

Minister Gál bol poslednou inštanciou, ktorá mala rozhodnúť o vydaní Vinogradova na trestné stíhanie do Ruska. Tomu predchádzala analýza spisového materiálu.

Predtým na začiatku marca tohto roku Najvyšší súd (NS) SR v zamietol sťažnosť voči minuloročnému rozhodnutiu Krajského súdu v Trnave, ktorý pripustil jeho vydanie na trestné stíhanie v Ruskej federácii.

Krajský súd v Trnave vo veci vydania rozhodol koncom novembra minulého roka. Podnikateľ, ktorého slovenská polícia zadržala na základe medzinárodného zatykača minulý rok, voči rozhodnutiu trnavského súdu podal sťažnosť.

V minulosti vypovedal o úplatkoch pre vysokopostavených predstaviteľov ruskej vlády.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Generálny štrajk zlomil krk komunistickej moci. Len sme nemuseli limitovať volebné obdobie, Slovensko by bolo dnes inde, tvrdí publicista

9:34 Generálny štrajk zlomil krk komunistickej moci. Len sme nemuseli limitovať volebné obdobie, Slovensko by bolo dnes inde, tvrdí publicista

Od prvých demonštrácií, kde sa ľudia ešte ustráchane obzerali, či na nich nezaútočia Ľudové milície,…