Toto je tá Obamova odveta Rusku? USA vraj otvorili cestu k vyzbrojeniu sýrskych radikálov

29. 12. 2016 19:40

Z nepriateľského aktu obvinilo Rusko Spojené štáty. Za tento akt Moskva považuje zmiernenie obmedzení pre dodávky zbraní sýrskym povstalcom. Opatrenie otvára cestu k tomu, aby protivládni vzbúrenci získali ručne odpaľované protilietadlové strely, čo priamo ohrozuje ruské sily v Sýrii, vyhlásila v stredu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová. Informoval o tom server Echo 24.

Toto je tá Obamova odveta Rusku? USA vraj otvorili cestu k vyzbrojeniu sýrskych radikálov
Foto: SITA
Popis: Ruskí vojaci v Sýrii

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov v stredu telefonicky hovoril so svojím americkým náprotivkom Johnom Kerrym o mierovom pláne pre Sýriu. Lavrov varoval, že nové dodávky zbraní sýrskym povstalcom môžu viesť k ďalšiemu stupňovaniu napätia a k novým obetiam, uviedla s odvolaním sa na ruské ministerstvo zahraničia ruská tlačová agentúra TASS.

Celý text nájdete TU.

Podľa Zacharovovej zmena americkej politiky uvoľnením reštrikcií na dodávky zbraní je obsiahnutá v návrhu nového zákona o ročných výdavkoch na obranu. A Moskva tento krok podľa nej považuje za nepriateľský akt. Prezident Barack Obama minulý týždeň tento návrh podpísal a tým ho potvrdil ako zákon.

Washington vsádza na poskytovanie vojenskej pomoci protivládnym silám, ktoré sa len málo líšia od krvilačných stínačov hláv. Teraz bola možnosť ich zásobovania zbraňami, vrátane mobilných protilietadlových komplexov, vpísaná do tohto zákona, uviedla Zacharovová vo vyhlásení.

V Obamovej administratíve musia vedieť, že akékoľvek odovzdané zbrane čoskoro skončia v rukách džihádistov," podotkla ruská hovorkyňa a dodala, že možno Washington práve s týmto počíta.

Toto americké rozhodnutie je priamou hrozbou pre ruské vzdušné sily, pre ďalší ruský vojenský personál a rovnako pre ruské veľvyslanectvo v Damasku," vyhlásila hovorkyňa ruskej diplomacie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vam

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Žiadna koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

16:17 VIDEO Žiadna koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

Lídri opozičných strán sa vo štvrtok na spoločnej koalícii nedohodli.