Toto je on. „Mozgom“ parížskych útokov má byť Bruselčan, odsúdený na 20 rokov väzenia. Kde sa schováva?

16. 11. 2015 14:01

Za piatkovými teroristickými útokmi v Paríži môže byť ďalší Belgičan. Tajná služba v Bruseli totiž podozrieva Abdelhamida Abaaouda, že útoky naplánoval práve on. Okrem toho má byť podozrivý z prípravy ďalších útokov v Európe. Kto je vlastne tento muž a kde sa momentálne zdržiava?

Toto je on. „Mozgom“ parížskych útokov má byť Bruselčan, odsúdený na 20 rokov väzenia. Kde sa schováva?
Foto: SITA
Popis: Abdelhamid Abaaoud
reklama

Ako informuje server tn.nova.cz, Abdelhamid je 27-ročný rodák z bruselskej moslimskej štvrti Molenbeek, ktorý sa objavil aj na videách Islamského štátu. Teraz sa však ukrýva, podľa agentúry Reuters aktuálne v Sýrii.

Predstieral svoju smrť

Údajný mozog celej parížskej operácie Abdelhamid používa v kruhoch Islamského štátu pseudonym Abou Omar Soussi. Mal sa podieľať napríklad aj na útoku v rýchlovlaku z Amsterdamu do Paríža, ktorý však nevyšiel. Do rúk ISIS naverboval aj svojho trinásťročného brata Yunisa.

Terorista by si mal odpykávať 20 rokov väzenia, k čomu ho v jeho neprítomnosti odsúdil belgický súd. Bolo to pre verbovanie moslimských radikálov do boja v Sýrii. Tento nebezpečný muž však neváhal aj predstierať svoju smrť, všetko pre to, aby zmiatol policajtov.

Podľa oficiálneho vyhlásenia z Francúzska mal mať Abdelhamid väzby aj na neúspešný tohtoročný útok na parížsky kostol. Podľa Daily Telegraph mal byť zároveň hlavou teroristickej bunky so sídlom vo Verviers, ktorú zničila polícia tento rok v januári.  


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radka Turoňová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Únia nezlyhala. Štáty jej nič nepovedali, ozvalo sa na Sezname

23:59 Únia nezlyhala. Štáty jej nič nepovedali, ozvalo sa na Sezname

V súvislosti s koronakrízou sa často ozýva názor, že Európska únia zlyhala, napríklad od českého pre…