Tomáš Halík nebude mať pekný deň: napísal o ňom Václav Klaus

26. 10. 2018 7:00

Veľká polemika o kázni profesora teológie Petra Piťhu varujúceho tvrdými slovami pred ohrozením tradičnej rodiny pokračuje príspevkom bývalého prezidenta Českej republiky Václava Klausa. Ten svoj text zverejnený v denníku Lidové noviny koncipoval ako polemiku s Tomášom Halíkom, ktorý drsný odsudok profesora Piťhu publikoval tamtiež.

Tomáš Halík nebude mať pekný deň: napísal o ňom Václav Klaus
Foto: SITA
Popis: Český exprezident Václav Klaus

Klaus hneď na úvod poznamenáva, že profesor Piťha čelí ostrým reakciám, nie však zo strany katolíckych autorít alebo bežných veriacich, ale zo strany „aktivistov progresivistickej skupiny liberálnych demokratov“ na čele s Tomášom Halíkom, ktorý sa prezentuje ako „kňaz, teológ, psychológ a sociológ“.

Progresivisti podľa Klausa v poslednom čase ešte pritvrdili a okrem obvyklých škandalizácií a šikany pristúpili dokonca ku kriminalizácii Piťhovho postoja trestným oznámením. „Za to, že si dovolil varovať pred zhubným rozkladom, ktorý našej spoločnosti hrozí v dôsledku útoku na ľudskú prirodzenosť a poriadok zo strany módnych genderových teórií a ich propagátorov a šíriteľov v západnom svete,“ vysvetlil exprezident.

Text Tomáša Halíka, ktorý na Piťhu reagoval, je podľa Klausa pozoruhodnou znáškou absurdít, na ktorú treba reagovať. Nejde podľa neho o teologický spor medzi akademikmi, ale o „zásadný spor o charakter našej doby, nášho miesta v nej a našej budúcnosti“.

Klausa zaujal hneď úvod Halíkovho textu, kde napísal, že „právni experti sa domnievajú, že bola naplnená skutková podstata trestného činu rozširovania poplašných správ“, čo Klaus opísal ako klasickú metódu, keď človeka opľujete a súčasne si umyjete ruky, že to netvrdíte vy, ale experti. Potom prejavuje Halík svoju kresťanskú láskyplnosť špekuláciami o veku a príčetnosti profesora Piťhu.

Je však podľa Klausa namieste položiť si otázku, či Piťhova kázeň nebola skôr odvážnou polemikou s popieračmi klasickej rodiny a propagátormi zhubnej genderovej teórie. Dodáva, že Piťhova kázeň predstavovala varovanie do budúcna, k čomu dnešné trendy môžu viesť.

Halík oproti tomu oslavuje „Františkove reformy“, bez ktorých by sa vraj z cirkvi stala zatrpknutá sekta. Dôkazy nedodáva, takže podľa Klausa nejde o vecnú analýzu, ale skôr o slová politického aktivistu.

A Tomáš Halík pokračuje. Prišiel s názorom, že za druhej republiky časť katolíkov úplne rovnako ako dnes zradila liberálnu demokraciu a skončila tak, že podporovala fašizmus. Podľa Klausa je to urážka katolíckej cirkvi, a to už preto, že kňaz, teológ, psychológ a sociológ Halík nedodáva žiadne seriózne fakty. Nehľadiac na to, že v tom čase žiadna „liberálna demokracia“ ešte neexistovala, tento termín ľudia podobní Tomášovi Halíkovi vymysleli až na začiatku tohto storočia.

Tomáš Halík

Tomáš Halík  Zdroj: Hans Štembera

K liberálnej demokracii Klaus uvádza, že je to „ideológia militantného ekologizmu, genderizmu, feminizmu a homosexualizmu“, čo pred osemdesiatimi rokmi rozhodne neexistovalo, takže Halíkovo prirovnanie kríva aj v tomto smere.

Potom Halík prechádza k výsmechu „tradičnej rodine“ a odkazuje jej zástancom, že zabudli uviesť, ktorý z mnohých modelov rodiny považujú za ten tradičný. Klaus poznamenáva, že vzhľadom na to, že katolíctvo je tradične a od svojich základov späté s manželstvom ako vzťahom muža a ženy, je otázkou, či má Halík, keď hlása tieto názory, ešte vôbec niečo spoločné s katolíckou cirkvou.

Halík navyše spochybnil, že by ľudská prirodzenosť bola nemenná, čo je podľa neho „neudržateľná ahistorická koncepcia“. Podľa Klausa tým podporuje program ničenia prirodzených vzťahov medzi normálnymi mužmi a normálnymi ženami.

Klaus sa pozastavuje nad tým, ako sa Halík odvažuje v cirkevnej sutane úplne popierať všetko, na čom dvetisíc rokov stojí katolícka cirkev aj celá spoločnosť, a hlásať absurdity typu, že pohlavie je sociálny konštrukt. „Naduto sa natriasa vo svetle rámp a len málokto si trúfne jeho odpadlíctvo pomenovať. My to odpadlíctvom nazývame. Odpadlíctvom od normálneho sveta,“ odkazuje Halíkovi bývalý český prezident.

Ľavicový progresivizmus ľudí, ako je Halík, je podľa Klausa nebezpečenstvom nielen pre kresťanstvo, ale aj pre celú spoločnosť. „Útok na najintímnejšiu sféru človeka – na pohlavie a identitu, na vzťahy medzi mužom a ženou, na rodinu ako zväzok muža a ženy – popiera podstatu cirkvi a znamená vzývanie hodnotového a morálneho relativizmu,“ obáva sa Klaus. Ustupovanie týmto tlakom podľa neho neznamená modernizáciu cirkvi a kresťanskej spoločnosti, ale ich likvidáciu.

Text Václava Klausa nájdete aj na webe klaus.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: jav
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …