Tomáš Halík: Utečencov nevystrelíte na Mesiac, musíme s nimi žiť. Časť Čechov potrebuje terapiu

12.8.2018 8:00

Hosťom v štúdiu DVTV bol kňaz Tomáš Halík. Hovoril okrem iného o českom premiérovi Andrejovi Babišovi či o utečencoch.

Tomáš Halík: Utečencov nevystrelíte na Mesiac, musíme s nimi žiť. Časť Čechov potrebuje terapiu
Foto: David Hora
Popis: Tomáš Halík

Halík na úvod hovoril o labyrinte slobody, ktorý spomína v podtitule svojej knihy. „Dnes vrcholí taký proces kultúrnej revolúcie,“ povedal Halík s tým, že Česi sa čiastočne v labyrinte slobody skutočne stratili. „Sloboda je náročná úloha,“ dodal Halík. „Ľudská sloboda je spojená so zodpovednosťou. Človek sa musí vedieť v tom zložitom svete, do ktorého sme boli vrhnutí, určitým spôsobom orientovať. A nie je to ľahké,“ uviedol.

„Jedno z najväčších nebezpečenstiev predstavuje populizmus. Strach... Človek by sa mal naučiť strach nejakým spôsobom zvládať. Strach môže byť dôležitým signálom nebezpečenstva. Ale potom existujú umelo vyvolávané strachy alebo umelo nafukované. A potom prichádzajú ľudia, ktorí vystupujú v role mesiášov,“ poznamenal Halík s tým, že to sú práve tí populisti.

Nasledovala téma utečencov. „Všetci sa asi zhodujú na tom, že nemôžeme prijať všetkých, že musíme rozlišovať. Treba si uvedomiť, že debaty o tom – prijmeme-neprijmeme – sú trochu abstraktné. Tí ľudia tu sú a nemožno ich vystreliť na Mesiac. Treba riešiť, ako sa o nich postaráme,“ myslí si. „Musíme sa naučiť spolu nejakým spôsobom žiť a na to sa máme pripraviť,“ dodal.

Agresivita, ktorá sa v spoločnosti vyskytuje, súvisí podľa neho so strachom zo straty identity, ktorú však mnohí nemajú. A to podľa Halíka súvisí aj s krízou rodiny.

Halík potom hovoril o elitách, ktoré mnohí ľudia v súčasnosti nenávidia.

„Celý život som sa snažil hovoriť veci podľa svojho svedomia. Často som to cukroval ohľaduplnosťou. Teraz som to odložil. Budem hovoriť veci tak, ako cítim. Obrovsky ma to oslobodilo,“ uviedol s tým, že teraz sa riadi svojím svedomím. „Budem skladať účty pred Pánom Bohom,“ uzavrel.

Na záver sa Halík vyjadril k Andrejovi Babišovi (ANO). „Andrejovi Babišovi ide len o hlasy ľudí. Štátnik sa na rozdiel od populistu dokáže ľuďom postaviť. Masaryk a Havel takisto išli proti väčšinovej mienke, aj keď boli nenávidení. Čokoľvek sa však preženie, je, samozrejme, zlé. Ale ja si myslím, že dnes to, čo sa preháňa, je strach z utečencov. Tu žiadni nie sú,“ podotkol Halík. „Samozrejme, že nechceme stratiť pôvodnú kultúrnu identitu, ale tá už nikdy nebude taká, aká bola. Musíme sa naučiť žiť spolu, ale je to náročné. Veľká časť ľudí, aj v našej krajine, by mala prejsť nejakou socioterapiou, aby sa naučila zbaviť predsudkov,“ upozornil Halík a vyzval na to, aby ľudia plodili deti.

Andrej Babiš

Andrej Babiš  Zdroj: TASR

Rozhovor nájdete na webe Aktuálně.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

8:00 Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

Európska únia v súvislosti s tzv. brexitom jasne hovorí, že teraz je loptička na britskej strane, a …