To, že kotlebovci silnejú, je veľký problém nielen pre koalíciu, tvrdí politológ

26. 5. 2019 18:10

Zástupcovia ĽSNS by sa podľa neoficiálnych predbežných výsledkov mali dostať do Európskeho parlamentu (EP). Podľa politológa z Univerzity Komenského Pavla Baboša to predstavuje problém, a to nielen pre vládnu koalíciu, ale aj pre spoločnosť.

To, že kotlebovci silnejú, je veľký problém nielen pre koalíciu, tvrdí politológ
Foto: Youtube: Reprofoto/Kotleba-ĽSNS
Popis: Marian Kotleba.
reklama

"Je problém, že kotlebovci silnejú. Jednak pre vládnu koalíciu, ktorá chcela byť hrádzou voči extrémizmu. Namiesto toho táto extrémistická strana získala viac percent. Ak zarátame aj Sieť, tak tri zo štyroch koaličných strán sú dnes pod hranicou piatich percent.

Je to problém aj pre celú spoločnosť, že sa nevie vyrovnať s takouto politickou silou," povedal Baboš pre TASR. Podľa jeho slov by bolo vhodné vedieť, či sa ĽSNS podarilo zmobilizovať voličské maximum.

Myslí si tiež, že výsledky sobotných (25. 5.) volieb do EP sú "veľký varovný signál pre Most-Híd a SNS". "Tieto strany sa už v niekoľkých prieskumoch pred eurovoľbami ocitli pod hranicou piatich percent, a to aj v prieskumoch, ktoré sa pýtali na voľby do Národnej rady (NR) SR," zdôraznil. 

Na Slovensku podľa politológa väčšinou platí, že výsledky v eurovoľbách viac-menej kopírujú výsledky, respektíve ukazujú nálady pre voľbu do NR SR.

Anketa

Myslíte si, že strana ĽSNS má byť rozpustená?

15%
81%
hlasovalo: 1238 ľudí

"V mnohých iných krajinách, najmä na západe, sa hovorí o takzvaných protestných hlasovaniach, keď iné, menej dôležité voľby, slúžia ľuďom na to, aby potrestali svoje strany, aby im dali nejaký signál. Na Slovensku toto nikdy neplatilo," komentoval.

Slováci sa podľa politológa vždy správali vo voľbách do EP ako pri inom type volieb.

Baboš tiež mieni, že výsledky volieb poukazujú na trend, ktorý v spoločnosti existuje a určitým spôsobom sa formoval už pred prezidentskými voľbami. "Nedá sa však predpovedať, či sa SNS alebo Most-Híd nedostanú do parlamentu. Nedá sa však ani predpovedať, že koalícia Progresívne Slovensko a Spolu bude mať určite cez 20 percent," dodal s tým, že by však takýto trend "bral vážne".

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Expert Čapo: Kríza na realitnom trhu sa prejavila aj v Bratislave. Reálne klesol dopyt

15:35 Expert Čapo: Kríza na realitnom trhu sa prejavila aj v Bratislave. Reálne klesol dopyt

Prepad cien z dôvody koronakrízy nehrozí, ale ich dynamický rast je na chvíľku minulosťou, hodnotí s…