To už nie je ani zlý žart. Za čítanie básničky zosmiešňujúcej Erdogana putoval v Nemecku do cely ďalší človek

23.4.2016 20:30

Sloboda slova v Turecku je stále viac okresaná opatreniami vlády, ktorá má už pod kontrolou najväčší denník v krajine. Ankare sa nepáči najmä kritika na adresu prezidenta Erdogana, ktorá sa pre jeho kroky stále častejšie ozýva z Európy a to nielen z úst tunajších Turkov. Najnovšie sa preto do problémov dostal šéf nemeckej Pirátskej strany, ktorého zatkla polícia.

To už nie je ani zlý žart. Za čítanie básničky zosmiešňujúcej Erdogana putoval v Nemecku do cely ďalší človek
Foto: SITA
Popis: Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Predseda nemeckej Pirátskej strany Bruno Kramm počas demonštrácie pred tureckou ambasádou v Berlíne analyzoval časti básne komika Jana Böhmermanna, ktorá zosmiešňuje tureckého prezidenta Erdogana. S mikrofónom v ruke, napojeným na reproduktory, citoval Kramm aj úryvky z poézie, ktorá poburuje prívržencov tureckej hlavy štátu. 
 
Šéf nemeckých Pirátov zámerne citoval práve pasáže z, dnes známej, Böhmermannovej básne s názvom Kopanie Kurdov a bitie Kresťanov, ktorá odkazuje na útlak tureckých úradov namierený proti menšinám žijúcim v Turecku. 
 
Podľa jedného z účastníkov demonštrácie pred tureckou ambasádou v Berlíne policajti Kramma zatkli, odviedli do dodávky a nikoho k nemu nechceli pustiť. Následne ho odviezli na stanicu, aby ho vypočuli. 
 
VIDEO Bruno Kramm na demonštrácii pred tureckou ambasádou v Berlíne 

Kritizovať Erdogana sa neoplatí...

Podľa nemeckého denníka Morgenpost polícia obvinila Kramma z porušenia veľmi výnimočne používanej časti nemeckého trestného zákonníka známej ako sekcia 103, ktorá zakazuje urážať „orgány a predstaviteľov cudzích štátov“.
 
Odpoveď Pirátskej strany v Nemecku na zatknutie jej predsedu na seba nenechala dlho čakať a objavila sa krátko po Krammovom piatkovom zadržaní na oficiálnej internetovej stránke nemeckých Pirátov
 
„Keď ľudia čo i len trochu kritizujú vládu v Turecku, sú prenasledovaní, bití a miznú bez stopy. V kontraste s tým má diktátor Erdogan dovolené vážne obmedziť právo na zhromažďovanie a slobodu prejavu v Nemecku len preto, že niekto povie, že on (Erdogan) bije Kurdov a kresťanov,“ píše sa v oficiálnom stanovisku nemeckej Pirátskej strany. 

Komik má pykať tiež 

Napriek tomu, že predseda Bruno Kramm skončil v policajnej cele, je Pirátska strana rozhodnutá pokračovať v pravidelných piatkových demonštráciách pred tureckým veľvyslanectvom v Berlíne. Organizátori tvrdia, že chcú zhromaždeniami upozorniť na „systematický teror cenzúry, represií, despotizmu a zabíjania zo strany Erdogana“. 
 
Kramm nie je prvou novou obeťou zákona, ktorý v Nemecku zakazuje urážať orgány a predstaviteľov cudzích krajín. Za svoju poetickú tvorbu v básni Kopanie Kurdov a bitie kresťanov má niesť zodpovednosť aj komik Jan Böhmermann, ktorý sa vo svojom diele kriticky vyjadril na adresu prezidenta Erdogana a jeho vlády. 
 
To, že nemeckého komika a najnovšie už aj jedného z lídrov politických strán riešia súdy pre vyjadrenie názoru na zahraničného politika, vyvolalo vlnu kritiky, ale nemeckú kancelárku to, zdá sa, napriek tomu nezaujíma. „Myslím si tak ako pred tým, že je to správne,“ uviedla Merkelová pre spravodajskú stanicu Deutche Welle
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

19:33 Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

Záujem o zvolanie verejného zhromaždenia v súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie prejavili okrem…