To sú čísla! V Poľsku budú voľby, výsledky kaviareň nepotešia. A Nemecko, Taliansko, Slovensko...

12. 9. 2019 7:04

Na twitterovom účte Europe Elects sa objavili posledné politické prieskumy. Aké strany sú teda v jednotlivých štátoch populárne? V prieskumoch sa objavili nasledujúce krajiny: Holandsko, Poľsko, Česká republika, Veľká Británia, Španielsko, Taliansko, Slovensko, Portugalsko, Izrael a Nemecko. Kto je na vzostupe? Pozrite sa na aktuálne prieskumy.

To sú čísla! V Poľsku budú voľby, výsledky kaviareň nepotešia. A Nemecko, Taliansko, Slovensko...
Foto: TASR
Popis: Jaroslaw Kaczyňski
reklama

V Holandsku by vyhrala súčasná vládna Ľudová strana za slobodu a demokraciu (VVD) Marka Rutteho.

No ľavicová Strana práce, ktorá vo voľbách získala 5,7 %, teraz podľa prieskumov posilnila svoju pozíciu na 12,7 %.

 

 

Zdroj: Twitter/Europe Elects

Voľby v Poľsku by podľa prieskumov vyhrala vládna strana PiS, ktorá by mala oproti voľbám posilniť svoju pozíciu o takmer desať percent. Jej súčasné preferencie dosahujú 47 %.

Preferencie Občianskej koalície, hlavnej opozičnej sily Poľska, ktorá sa skladá z niekoľkých strán, dosahujú o dvadsať percent slabší výsledok ako PiS.

 

 

Zdroj: dtto

A účet Europe Elects si všimol aj volebné preferencie v Česku, kde by zvíťazilo hnutie ANO s 30 % nasledované Pirátmi a ODS.

 

 

Zdroj: dtto

Voľby vo Veľkej Británii by síce podľa prieskumov vyhrali konzervatívci s 31 %, ale oproti uskutočneným voľbám je to prepad o viac ako desať percent.

Labouristi, teda ľavicová opozícia, dosahujú 28 %, Liberálni demokrati 17 % a Brexit Party Nigela Faragea 13 %.

 

 

Zdroj: dtto

V Španielsku by zrejme vyhrali socialisti s 32,1 % nasledovaní Ľudovou stranou s 20 %. Prokatalánska strana Občania – Strana občanov by získala 14 %, krajná ľavica 13 % a pravicový VOX necelých 8 %.

 

 

Zdroj: dtto

V Taliansku by voľby zrejme vyhral Salvini so svojou stranou LEGA, keď by získal 33 % hlasov. Jej niekdajší koaličný partner M5S by získal 21 % a ľavicová Demokratická strana 22 %.

 

 

Zdroj: dtto

Politická scéna na Slovensku je podľa prieskumov veľmi roztrieštená a žiadny z kandidátov by nemal získať viac ako 20 %.

Víťazom by podľa všetkého mal byť Smer s 18 %, ale oproti voľbám utrpel stratu desiatich percent. Na druhom mieste by sa umiestnila koalícia PS-Spolu so 14,5 %. Hranicu 10 % by prekročila už len Kotlebova extrémistická ĽSNS s 10 %.

 

 

Zdroj: dtto

V Portugalsku by mali vyhrať socialisti s 38 %. Druhí, s prepadom 15 % oproti voľbám, by mali byť sociálni demokrati s 23 %.

 

 

Zdroj: dtto

V Izraeli to podľa prieskumov vyzerá na víťazstvo koalície s názvom Modrá a Biela s 28 %. Druhú priečku by obsadila Netanjahuova strana Likud s 27 %.

Preferencie ostatných izraelských politických subjektov sa pohybujú pod ôsmimi percentami.

 

 

Zdroj: Twitter/Asia Elects

Nakoniec Nemecko. To by nejedného čitateľa mohlo prekvapiť. CDU/CSU Angely Merkelovej by síce malo získať 27 %, ale s 22 % sú ďalšími v poradí Zelení.

Alternatíva pre Nemecko dosahuje v prieskumoch 15,5 %, čo je viac ako socialistická SPD, tá by zrejme získala 13,5 %.

 

 

Zdroj: Twitter/Europe Elects

Europe Elects na Twitteri.
 
autor: tle

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…