To sa mu zosype. Čo vlastne Putin povedal? Rozbor od právnika Hasenkopfa

19. 1. 2020 23:57

Český komentátor a právnik Pavel Hasenkopf reaguje na Putinove chystané ústavné zmeny, ktorými podľa neho chce zvýšiť moc parlamentu a politických strán. „Sorry, ale to nebude fungovať a zosype sa mu to ako domček z karát,“ má v tom jasno Hasenkopf. Putin napríklad navrhuje, aby premiéra vyberal parlament, zatiaľ čo doteraz tak robil prezident. Podľa ruských komentátorov sa tak Putin pripravuje na obdobie, keď sa mu skončí prezidentský mandát, a už teraz si upevňuje svoju budúcu premiérsku moc.

To sa mu zosype. Čo vlastne Putin povedal? Rozbor od právnika Hasenkopfa
Foto: TASR
Popis: Ruský prezident Vladimir Putin počas výročného prejavu k poslancom Federálneho zhromaždenia
reklama

„Čítam si Putinov dnešný viac ako hodinový prejav. Jednou vetou zhrnuté, je to, akoby osvietený patriarcha hovoril rodu, že má splnené, že pred štvrťstoročím bolo Rusko v rozklade, ale podarilo sa odvrátiť úplný pád a dnes je situácia stabilizovaná, takže im môže povoliť uzdu, pretože koniec koncov už sú dospelí a musia sa tiež starať,“ komentuje na Facebooku Hasenkopf chystané ústavné zmeny, ktoré zvýšia parlamentnú moc.

Ako prvú Hasenkopf spomína chystanú nadradenosť ruskej ústavy nad medzinárodným právom, ak sa tieto dostanú do rozporu. „... to sa nebude páčiť, ale je to prirodzená reakcia na vytváranie nových medzinárodnoprávnych noriem z ničoho, takým tým aktivistickým spôsobom, keď sa platná zmluva zrazu vykladá spôsobom, ktorý autori vôbec nezamýšľali...“ myslí si Hasenkopf.

Ďalšou zaujímavosťou má byť zákaz cudzieho občianstva pre prezidenta, premiéra, hlavy federálnych subjektov, poslancov, senátorov alebo sudcov. Všetky tieto verejné osoby tiež musia v Rusku trvalo žiť. „Preklad: nemožno slúžiť dvom pánom súčasne, nemožno jednému pánovi slúžiť na diaľku,“ píše sarkasticky Hasenkopf.

Putin tiež prekvapivo chystá rozšírenie pôsobnosti územnej samosprávy. „Nevyhnutné do ústavy zahrnúť a zjednotiť základné princípy verejnej moci a spolupráce medzi štátom (Ruskom) a samosprávou, pretože – voľne parafrázované – dnes robia všetci všetko a nikto poriadne,“ pokračuje Hasenkopf a udivene dopĺňa, že nikto však nevie, ako si to vlastne predstavuje.

Potom uvádza ďalší bod odovzdávania moci, a to posilnenie roly gubernátorov na federálnej úrovni.

Pavel Hasenkopf - komentár

„Federálne zhromaždenie je dosť vyspelé na to, aby na seba mohlo vziať rolu tvorcu vlád a niesť za ne zodpovednosť (myslené zrejme voči ruskému ľudu) – v praxi: zatiaľ čo dnes premiéra vyberie prezident, parlament ho schváli a prezident následne vymenuje zvyšných členov vlády, v budúcnosti premiéra zvolí parlament a prezident na jeho návrh povinne vymenuje ostatných členov vlády,“ píše Hasenkopf o podstatnom kroku, ktorý Putinovi v budúcnosti môže priniesť mocenské výhody.

Ruský šachový veľmajster Garry Kasparov na to konto podotkol, že „Putinov zámer byť doživotným diktátorom bol zrejmý už pred desiatimi rokmi“.

 

 

Zdroj: Twitter/Garry Kasparov

Poslednou z chystaných ústavných zmien by mala byť možnosť Rady federácie zosadiť sudcov najvyššieho a ústavného súdu pre zločiny. „... v podstate obdoba impeachmentu, ale pre najvyšších sudcov,“ pripodobnil Hasenkopf k americkému právu odvolať prezidenta a dodal, že tieto Putinove zmeny nebudú fungovať a „zosype sa mu to ako domček z karát“.

Pavel Hasenkopf - komentár

Autor: jma

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…