To on dal facku parlamentu! Glváč sa takto pustil do šéfa Úradu pre verejné obstarávanie

18. 10. 2019 8:01

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Martin Glváč (Smer-SD) skritizoval predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslava Hliváka za vyjadrenia k pozmeňujúcim návrhom poslancov, ktoré vo štvrtok schválilo plénum parlamentu spolu s novelou zákona o verejnom obstarávaní.

To on dal facku parlamentu! Glváč sa takto pustil do šéfa Úradu pre verejné obstarávanie
Foto: TASR
Popis: Martin Glváč
reklama

"Predseda ÚVO Hlivák dnes po schválení návrhu zákona o verejnom obstarávaní skonštatoval, že je to facka od NR SR. V skutočnosti dal on facku parlamentu. Bez akýchkoľvek argumentov, na základe svojich pocitov," reagoval podpredseda Glváč.

"Šéfovanie úradu neznamená, že má v rukách zákonodarnú, výkonnú aj súdnu moc. Už to museli prehltnúť poslanci na výbore," dodal.

Podľa podpredsedu parlamentu nikto nevystúpil s pozmeňujúcim návrhom ani komentárom a ani nikto z opozície nenamietal voči predloženým návrhom.

"Pán Hlivák nemal v NR SR nikoho, aby mu jeho názor stál za to, aby ho obhajoval," konštatoval. Zdôraznil, že za pozmeňovacie návrhy k zákonu hlasoval aj predseda koaličnej strany, ktorý ho na post predsedu ÚVO navrhol.

Miroslav Hlivák. Zdroj: TASR

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák sa nestotožňuje s pozmeňujúcimi návrhmi poslancov, ktoré vo štvrtok schválilo plénum parlamentu spolu s novelou zákona o verejnom obstarávaní.

Hlivák plánuje požiadať prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby takúto verziu novely zákona nepodpísala.

Pozmeňujúce návrhy vraj odporujú filozofi ÚVO

Schválením týchto úprav bola podľa predsedu úradu "prevalcovaná" odborná práca pri skvalitňovaní prostredia verejného obstarávania na Slovensku, ktorú vyzdvihla aj Európska komisia.

"Páni poslanci narýchlo vsunuli do pléna také pozmeňujúce návrhy, ktoré neprešli medzirezortným pripomienkovým konaním, voči ktorým máme zásadné právne výhrady, keďže prinášajú riziká pre oblasť verejného obstarávania a ktorých cieľom je aj ochromiť skvalitňujúcu sa činnosť nezávislého kontrolného orgánu," upozornil Hlivák.

Pozmeňujúce návrhy, ktoré doplnili novelu zákona, podľa neho zásadne odporujú filozofii, s ktorou ju ÚVO pripravoval.

Zdôraznil, že cieľom bolo skvalitniť prostredie verejného obstarávania na Slovensku, posilniť v ňom transparentnosť a čestnú hospodársku súťaž.

"V boji za transparentnejšie a kvalitnejšie prostredie verejných nákupov nepoľavíme a zvolíme ďalšie kroky, aby sme ochránili vymožiteľnosť a čistotu práva v oblasti verejného obstarávania na Slovensku. Na pani prezidentku sa obrátim listom so žiadosťou, aby takúto verziu novely nepodpísala a uvediem všetky právne argumenty," podotkol Hlivák.

Rozšíriť by sa mali aj povinnosti prevádzkovateľa

Národná rada (NR) SR vo štvrtok schválila novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá rieši účasť majetkovo prepojených subjektov, vymedzenie environmentálneho aspektu vo verejnom obstarávaní, ale aj zníženie administratívnej záťaže.

Poslanci odobrili aj pozmeňujúci návrh poslanca Smeru-SD Ľubomíra Vážneho, ktorý hovorí o úprave zákonnej definície citlivého vybavenia, stavebných prác citlivého charakteru a služby citlivého charakteru tak, aby definícia bola v súlade s platnou Bezpečnostnou stratégiou štátu schválenou NR SR 27. septembra 2005.

Zaviesť by sa podľa neho mal aj inštitút schvaľovania bezpečnostných plánov ústredným orgánom.

"Zmenou sa navrhuje zvýšenie úrovne konzistencie požiadaviek a opatrení v príslušnom sektore kritickej infraštruktúry, ako aj minimalizácia nepresných alebo potenciálne neobjektívnych požiadaviek a opatrení identifikovaných bezpečnostným plánom bez relevantného kontextu so skutočne identifikovanými rizikami," priblížil Vážny.

Rozšíriť by sa mali aj povinnosti prevádzkovateľa v súvislosti s prípadmi, ak majú byť dodávateľovi sprístupnené citlivé informácie. Schválený bol tiež pozmeňujúci návrh nezaradeného poslanca Petra Marčeka.

Ten navrhoval pre urýchlenie konaní zaviesť ÚVO lehotu na začatie konania v prípade konaní o preskúmanie úkonov kontrolovaného pred uzavretím zmluvy na základe podnetu.

V týchto konaniach by sa mal zaviesť podľa Marčeka aj inštitút tzv. fiktívneho rozhodnutia o zastavení konania. Cieľom je, aby zdĺhavé konania o revíznych postupoch boli urýchlené.

Sumy pri kauciách by mali stúpnuť

Marčekov návrh zahŕňa aj zvýšenie a zjednotenie sumy kaucie pri podávaní námietok. Vyššia kaucia má navrhovateľov odradiť od podávania špekulatívnych námietok.

V záujme eliminovania nedôvodných podnetov na preskúmanie úkonov sa má tiež zaviesť povinnosť nahradiť trovy konania, ktoré vznikli ÚVO v súvislosti s vypracovaním odborného stanoviska alebo znaleckého posudku, ak ÚVO zastavil konanie a nezistil porušenie zákona.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…