To je úplne proti princípom civilizácie. Ekonóm sa zhnusil nad najnovším výplodom zelených aktivistov

17. 6. 2019 7:00

Na webe kupredudominulosti.cz vyšiel už tretí diel rozhovoru s ekonómom Pavlom Kohoutom. Tentoraz hovoril s Martinou Kociánovou o pôrodnosti. Maďarský plán premiéra Orbána by vraj mohol fungovať, pretože sa zameriava na tie správne veci, na dostupnosť bývania a automobilov. Za nízku pôrodnosť podľa neho môže aj štedrý dôchodkový systém. A že mať deti je neekologické? „Toto ide úplne proti princípom ľudskej civilizácie,“ povedal.

To je úplne proti princípom civilizácie. Ekonóm sa zhnusil nad najnovším výplodom zelených aktivistov
Foto: Daniela Černá
Popis: Ekonóm Pavel Kohout
reklama

Podľa Kohouta čaká Európu v dohľadnom čase recesia, ale nie kríza. Recesiou myslí mierny pokles ekonomickej aktivity a o niečo väčšiu nezamestnanosť, pričom v období 12 až 20 mesiacov odznie. Vyplýva to podľa neho už z nemeckých makroekonomických ukazovateľov.

„V poslednom čase najmä rôzne indexy priemyselnej výroby alebo dôvery nákupných manažérov alebo spotrebiteľov. Tieto indexy nevyzerajú pre Nemecko úplne najlepšie, takže je dosť možné, že v najbližšom čase príde nejaká recesia. Kedy presne príde a aká bude hlboká, to vám nikto nepovie, to sa ekonomickým modelom nedarí predpovedať,“ tvrdí.

Bankovú krízu nečaká, Európe sa vraj podarilo prinútiť banky k väčšej disciplíne v poskytovaní úverov.

Kociánová potom spomenula maďarský plán na zvyšovanie pôrodnosti. Kohout nebol a priori proti. „Maďarský plán by v určitom ohľade možno mohol mať šancu, pretože sa sústreďuje na to, čo je pre pôrodnosť dôležité a čo väčšina ostatných plánov opomína,“ hovorí. Je to jednak dostupnosť bývania.

Hoci v minulosti bolo bežné, že rodina žila v jednej miestnosti, dnes už je podľa Kohouta vlastný byt podmienkou založenia rodiny. „Ďalšou vecou je podpora automobilov, do ktorých sa zmestí väčšia rodina, čo je záležitosť, o ktorej sa málo diskutuje.

Ekonómovia a demografi často diskutujú a lamentujú nad tým, že najmä európske krajiny majú pôrodnosť menšiu ako dve deti na jednu ženu, čo nie je ani na prosté udržanie populácie. A veľmi sa špekuluje nad rôznymi dôvodmi, prečo to asi tak môže byť.

A hlavný dôvod možno nikomu ani nenapadne, teda, že jednoducho preto, že do bežného auta sa nezmestia viac ako dve deti. Máte tam dve detské sedačky a tým sa to končí,“ uviedol ďalší dôvod, prečo by mohol plán Viktora Orbána fungovať. „Takže mi príde, že po dlhom čase naozaj niekto myslel mozgom,“ pochválil subvenciu väčších automobilov pre väčšie rodiny.

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: TASR

Kociánová sa následne spýtala, čo mohlo Európu na tomto pláne popudiť. „Tiež ma to trochu prekvapilo. Hovoril som si, že to azda nemôžu myslieť vážne. Veď ako môže Európe uškodiť, keď sa bude rodiť viac Maďarov? Vari Maďari sú nejaká menejcenná rasa alebo čo? To som jednoducho nepochopil,“ ohodnotil to ekonóm.

A opísal ďalší dôvod, prečo v Európe klesá pôrodnosť, a tým je penzijný systém. „Dá sa veľmi pekne ukázať veľmi silná zákonitosť, že čím je penzijný systém štedrejší, tým majú ľudia menšiu motiváciu, aby mali vôbec nejaké deti.

V skorších storočiach, keď penzijné systémy neexistovali, bol každý odkázaný na rodinu – a všetci vedeli, že ten, kto bol z nejakých dôvodov bezdetný, je odkázaný na nejaké milosrdenstvo obce alebo susedov – a že sa mu nedarí veľmi dobre.

Všetci to videli, mali to pred očami. A tak sa, samozrejme, snažili o to, aby mali rodiny, ktoré boli príslušne početné a boli aj oveľa zomknutejšie ako rodiny v súčasnej dobe, pretože sociálnu rolu starostlivosti o starých a nemohúcich prevzal štát. A keď to prevzal štát, tak, samozrejme, tiež prevzal ľuďom prostriedky, ktoré by na to inak mali k dispozícii,“ kritizuje Kohout súčasnú situáciu.

Dodal, že v západnej Európe sa za rodinu považuje otec, matka a deti – zatiaľ čo na východe sa do nej počítajú aj ďalší príbuzní a táto rodina na seba viac spolieha. Ale s tým prichádza aj nevýhoda, že keď sa jednému z rodiny darí, okamžite sa pri jeho dverách vyroja príbuzní s prosbami a žiadosťami o pôžičky či dary.

„To je dôvod, prečo sa notoricky nedarí Afrike, pretože Afrika je založená na kmeňovom systéme. A keď sa nejakému členovi kmeňa začne ekonomicky dariť, tak sa všetci postavia do radu a chcú príspevok,“ tvrdí ekonóm.

Kohout sa potom pohoršil nad myšlienkou, že mať deti je neekologické. „Myslím si, že toto ide úplne proti princípom ľudskej civilizácie. Je to strata úplne všetkého, čo z našej civilizácie urobilo našu civilizáciu,“ hovorí. Okomentoval aj nápad kompenzovať nízku pôrodnosť migráciou.

Vraj nie je priaznivcom stopercentne uzavretých hraníc, ale migranti musia pochádzať z kultúrne kompatibilných krajín. A obviňuje ľavicu z cynizmu: „Ľavicoví politici v tom majú prevažne veľmi jasno – čím viac imigrantov, tým viac chudobných, a čím viac chudobných, tým viac ľavicových voličov. Myslím, že je to naozaj také cynické.“

Pomáhať krajinám, z ktorých migranti prichádzajú, podľa neho nie je riešením. „Cesta do Európy je záležitosťou tých, ktorí sú na tom relatívne ekonomicky dobre, to znamená, že musia mať nejaké úspory, musia mať prístup k internetu a spravidla aj nejaký mobilný telefón, aby mohli komunikovať.

Takže to nie je tak, že by odchádzali trpiaci a hladujúci, ale odchádzajú tí, ktorí sa majú na africké pomery pomerne dobre, ale chcú sa mať ešte lepšie v Európe.“

Celý rozhovor nájdete na webe kupredudominulosti.cz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Milan Kňažko dostal priestor v ČT a krátko pred voľbami vyprášil Ficov Smer

21:48 Milan Kňažko dostal priestor v ČT a krátko pred voľbami vyprášil Ficov Smer

O pár dní si Slováci zvolia nový parlament. Rozhodujú sa v čase, keď domácu politiku stále ovplyvňuj…