To je sila, čo nám zafúkalo z paláca. Ľudia verzus mafia, aktuálne 2:1. Úmyselne porušuje ústavu. Politici reagujú na Kiskov krok nevymenovať navrhovanú vládu

20.3.2018 14:30

Krátko po rozhodnutí prezidenta Andreja Kisku nevymenovať vládu, ktorú mu navrhol Peter Pellegrini poverený jej zostavením, sa ozvalo viacero politikov. Tí opoziční rozhodnutie privítali s nadšením. To sa však nedá povedať o ľuďoch z vládnej koalície.

To je sila, čo nám zafúkalo z paláca. Ľudia verzus mafia, aktuálne 2:1. Úmyselne porušuje ústavu. Politici reagujú na Kiskov krok nevymenovať navrhovanú vládu
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska
Rozhodnutie prezidenta Kisku nevymenovať Pellegrinim navrhovanú vládu komentoval medzi prvými líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Na sociálnej sieti Facebook opísal svoje pocity z Kiskovho kroku iba v krátkosti pomocou športového výsledku: ĽUDIA : MAFIA, aktuálne 2 : 1. 
 
V následnej reakcii ocenil, že Kiska odmietol vymenovať vládu v navrhovanom zložení, pretože mal výhrady voči obsadeniu stoličky ministra vnútra. Na tú Pellegrini navrhoval Jozefa Ráža mladšieho, ktorý sa v minulosti objavil na spoločnej fotografii s Robertom Kaliňákom. Podľa vlastných slov sa s exministrom pozná z motorkárskych akcií. 
 
„Prezident SR Andrej Kiska sa dôrazne zasadzuje za obnovu dôvery ľudí v štát. Mohol skloniť hlavu, ale rozhodol sa naďalej stáť na strane ľudí túžiacich po slušnom Slovensku. Po Slovensku bez mafie previazanej s kľúčovými predstaviteľmi vládnych strán. Po Slovensku, kde budeme môcť radi žiť,“ doplnil Matovič.
 
 
Prezident Kiska oznámil, že nevymenuje novú vládu v zložení, v akom ju navrhol Peter Pellegrini (Smer-SD). Dezignovanému premiérovi zároveň tlmočil konkrétne výhrady a požiadal ho, aby do piatka (23. 3.) navrhol novú zostavu nominantov na členov kabinetu.
 
Krok hlavy štátu ocenil aj opozičný poslanec a podpredseda SaS Ľubomír Galko. Na svojom facebookovom profile iba stručne napísal: Pán prezident! Išlo o jasný prejav spokojnosti s tým, ako Kiska rozhodol. 
 
 
Na sociálnej sieti reagovala aj podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová. „To je sila, čo nám zafúkalo z paláca,“ kometovala poslankyňa rozhodnutie prezidenta Kisku. 
 
 
Prezident SR Andrej Kiska sa postavil jasne na stranu občanov a dal najavo, že vlády Roberta Fica (Smer-SD) by mali skončiť. Uviedla to podpredsedníčka SaS Jana Kiššová v reakcii na rozhodnutie prezidenta nevymenovať vládu v zložení, aké navrhol dezignovaný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).
 

Vo výnimočnej situácii sa zachoval výnimočne," povedala novinárom. V súvislosti s nomináciou Jozefa Ráža ml. do funkcie ministra vnútra, s ktorou má Kiska problém, uviedla, že je dôkazom personálnej vyprázdnenosti strany. Nový minister vnútra by mal byť podľa nej dôveryhodný a vo verejnosti pozitívne vnímaný človek. SaS podľa jej slov naďalej považuje za jediné správne riešenie súčasnej situácie predčasné voľby. 

 
 
Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár rešpektuje rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku nevymenovať vládu v zložení, ako ho navrhol dezignovaný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).
 
Podľa TASR nepozná presne dôvody, pre ktoré Kiskovi prekáža nominácia Jozefa Ráža ml. na ministra vnútra, ale prezidentovo rozhodnutie podľa Kollára treba rešpektovať. Kollár nevidí problém v tom, že sa riešenie situácie posúva o dva či tri dni. Problém by bol, ak by sa to naťahovalo.
 
Za najsprávnejšie a najférovejšie riešenie vládnej krízy považuje naďalej predčasné voľby. Odmieta však tvrdenia koalície, že sa opozícia "trasie k válovu". Tu nejde o opozíciu a koalíciu, ale o ľudí. A k ľuďom by sme sa mali správať zodpovedne. V tejto vybičovanej atmosfére je najtransparentnejšie nechať rozhodnutie na ľudí," vysvetlil.
 

Nároky Kisku je ťažké naplniť

Dezignovaný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) bude mať pri výbere nových kandidátov na ministrov ťažkú úlohu, lebo nároky prezidenta Andreja Kisku je dosť ťažké naplniť. Pre TASR to uviedol prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška, podľa ktorého je možné, že Smer-SD sa rozhodne ísť cestou predčasných volieb.

"Som presvedčený, že Pellegrini sa požiadavky prezidenta bude snažiť naplniť a bude na to potrebovať dlhší čas. Je však možné, že práve táto požiadavka Andreja Kisku bude smerovať možno k tomu, že strana Smer-SD sa rozhodne pre iné riešenie súčasnej politickej krízy, ktoré môže smerovať až k predčasným voľbám," pripustil Paška pre TASR.

Myslí si totiž, že ak by Smer-SD musel menovať do vlády odborníkov, ktorí nemajú žiaden vzťah k súčasným štruktúram Smeru-SD, znamenalo by to, že si strana nemôže uplatniť svoje právo zúčastniť sa na vládnutí svojimi nominantami, napriek tomu, že zvíťazili výrazne vo voľbách.

Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko berie rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku na vedomie a akceptuje ho. Po oboznámení sa s detailmi jeho výhrad sa bude vedieť SNS lepšie vyjadriť. Dankovo stanovisko TASR sprostredkoval jeho hovorca Tomáš Kostelník.

Líder koaličného Mostu-Híd Béla Bugár zatiaľ nevidí dôvod na predčasné voľby, keďže 79 poslancov NR SR jasne vyjadrilo podporu novej vláde. O ďalšom postupe sa popoludní poradí Koaličná rada. Povedal to novinárom potom, ako prezident Andrej Kiska odmietol vymenovať novú vládu Petra Pellegriniho (Smer-SD) a dezignovaného premiéra požiadal o nový návrh ministrov.

V súvislosti s tým, že jednou z problematických nominácií mal byť Jozef Ráž ml. na post ministra vnútra, Bugár zdôraznil, že jeho strana tohto človeka akceptovala. Nevie ani o tom, že by problémom pre prezidenta mali byť navrhovaní vicepremiér pre investície Richard Raši (Smer-SD) a zotrvanie Jána Richtera (Smer-SD) na poste ministra práce. "My nie sme z Marsu, žijeme v realite. Vy si myslíte, že prezident nám zavolal a povedal, že kto je problém? Nie. Dnes niečo povedal a budeme mať koaličné rokovanie. Ak dôjdeme k riešeniu, dáme vedieť," uistil.

To, že by cieľom Kisku bolo vytvorenie úradníckej vlády, si Bugár nemyslí. "Je viac alternatív, verte mi," dodal. Predstavitelia Smeru-SD sa zatiaľ k situácii nevyjadrili.

Rešpektujú rozhodnutie prezidenta

S tým, že prezident mal výhrady voči zloženiu vlády, aké mu ponúkol Pellegrini, sa zmierila aj jedna z kandidátok na ministerskú stoličku, Ľubica Laššáková. Krajská šéfka Smeru-SD bola nominovaná na ministerku kultúry. Laššáková rešpektuje rozhodnutie Andreja Kisku a tvrdí, že sa s ním tak trochu počítalo. 
 
„Verejnosť to tak trošku aj čakala, nie som z toho smutná, akceptujem to,“ povedala Laššáková s tým, že ešte netuší, či bude kandidátkou aj v druhom návrhu, ktorý Pellegrini predostrie prezidentovi do piatku. 
 
Aj Jozef Ráž mladší vyhlásil, že rešpektuje rozhodnutie a názor prezidenta Kisku. Práve Ráža prezident vo svojom oficiálnom vyhlásení nepriamo označil za dôvod odmietnutia Pellegriniho návrhu na zloženie vlády. „Posledné, čo dnes potrebujeme, sú ďalšie nekonečné diskusie a podozrenia, kto bol s kým na motorkách či oslave narodenín,“ povedal prezident v narážke na fotku, ktorá koluje po internete a je na nej Ráž mladší spolu s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Podľa Blahu ide o budúcnosť parlamentnej demokracie na Slovensku

Ostro sa voči prezidentovmu rozhodnutiu vyhradil poslanec Smeru Ľuboš Blaha. V komentári na svojom oficiálnom facebookovom profile koaličný poslanec pripomenul, že Slovensko je parlamentnou demokraciou, v ktorej musí hlava štátu rešpektovať vôľu väčšiny poslancov. Blaha narážal na to, že Pellegrinim navrhnutý kabinet mal podporu 79 poslancov NR SR, ktorých podpisy dezignovaný premiér priniesol prezidentovi. 
 
„Ak niekto spochybňuje jasne vyjadrenú vôľu väčšiny v parlamente, koná proti základným princípom parlamentnej demokracie, úmyselne porušuje ústavu a koná proti mandátu väčšiny obyvateľstva. Pošliapava ústavu, demokraciu a uzurpuje si moc, ktorú nemá. V politológii sa tomu hovorí štátny ‚prevrat‘. A ústava v tejto súvislosti spomína ‚vlastizradu‘,“ použil Blaha tvrdé slová evidentne adresované prezidentovi. 
 
V statuse smerák ďalej konštatuje, že je teraz úplne jedno, aká je politická orientácia jednotlivcov. Podľa Blahu ide v tomto prípade o mimoriadne závažnú vec. „Teraz ide o budúcnosť parlamentnej demokracie na Slovensku. Ešte raz: nie sme prezidentskou republikou ani diktatúrou. Na Slovensku vládne ten, kto má v parlamente väčšinu,“ píše ďalej poslanec najsilnejšej parlamentnej strany. 
 
Prezident svojím krokom, ktorý podľa Blahu nemá opory v zákone, zbavil moci parlament, čo poslanec považuje za „najčernejší deň našich novodobých demokratických dejín“. 
 
komentár poslanca Ľ.Blahu zo sociálnej siete (zdroj: Facebook/Ľ.Blaha)
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Hovoril Václav Klaus st., Počuli len PL: Z toho by Merkelová nemala radosť. Ona organizuje výmenu obyvateľov Európy za migrantov

0:00 Hovoril Václav Klaus st., Počuli len PL: Z toho by Merkelová nemala radosť. Ona organizuje výmenu obyvateľov Európy za migrantov

REPORTÁŽ V pondelok sa v pražskom Autoklube konalo verejné predstavenie a krst knihy Aleša Valentu N…