To je sila: Orbán, Salvini a Le Penová drvia všetko. Tu sú prieskumy. Aj zo Slovenska

4. 4. 2019 7:00

Projekt Europe Elects zhromažďuje výsledky prieskumov, ktoré sa uskutočňujú v európskych krajinách. Výsledky nie sú nezaujímavé. V Taliansku zatiaľ suverénne vedie Liga Mattea Salviniho, v Maďarsku má dokonca Viktor Orbán viac ako 50 % hlasov respondentov. Za zmienku stojí aj Slovensko, kde je podľa jedného prieskumu druhou najsilnejšou stranou ĽSNS. A vo Francúzsku vedie Macronovo hnutie len veľmi tesne nad Národným združením Marine Le Penovej.

To je sila: Orbán, Salvini a Le Penová drvia všetko. Tu sú prieskumy. Aj zo Slovenska
Foto: TASR
Popis: Viktor Orbán a Matteo Salvini
reklama

V Taliansku je podľa všetkých prieskumov zatiaľ suverénne najpopulárnejšia Liga Mattea Salviniho. V prieskume od SWG ju zvolilo 33 % z 1 500 respondentov.

Takmer rovnaké preferencie potom získalo Hnutie 5 hviezd a Demokratická strana. Ale obe strany významne zaostávajú za vedúcou Ligou.

 

 

Zdroj: Twitter / Europe Elects

Ďalej je tu Slovensko. Aj napriek víťazstvu liberálnej kandidátky Zuzany Čaputovej nad kandidátom vládneho Smeru Marošom Šefčovičom zostáva táto strana podľa približne mesiac starého prieskumu najsilnejšia. Napriek tomu, že šéf Smeru Robert Fico si o liberáloch - jemne povedané - myslí svoje, jeho Smer je, aspoň podľa prieskumov, stále najpopulárnejší. Podobné výsledky totiž ponúka aj druhý prieskum, v ktorom je na tom Smer o dva percentuálne body horšie, ale stále vedie nad ostatnými stranami. Za povšimnutie stojí aj Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu s 12 – 13 % hlasov.

 

 

 

 

Zdroj: Twitter / Europe Elects

U našich južných susedov, v Maďarsku, je situácia o poznanie iná. Fidesz premiéra Orbána je stále v drvivom, viac ako 50-percentnom vedení. A druhou najsilnejšou stranou je podľa prieskumu Jobbik, ktorý je označovaný za extrémistickú a nacionalistickú partaj. Treba však objektívne dodať, že Jobbik sa v posledných rokoch posunul smerom k stredu a zmiernil svoje radikálne postoje.

 

 

Zdroj: Twitter / Europe Elects

Zaujímavé je tiež Francúzsko. Rassemblement National, čiže Národné združenie Marine Le Penovej, je vo veľmi tesnom 1,5-percentnom závese za Macronovým hnutím La République En Marche!. Za povšimnutie stojí i podpora pre žlté vesty.

 

 

 

 

Zdroj: Twitter / Europe Elects

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

7:00 Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

Slováci si v sobotu volia nových poslancov do Národnej rady (NR) SR. V ére samostatného Slovenska id…