To je neuveriteľné. V USA chytili imigranta, ktorého už dvanásťkrát vrátili domov

24.2.2017 22:29

Americký denník Connecticut Post referuje o rekordmanovi medzi ilegálnymi prisťahovalcami z Mexika, ktorého už úrady deportovali zo Spojených štátov dvanásťkrát a zakaždým sa vrátil naspäť. Tentoraz však Albertovi Silvovi-Garciovi hrozí desať rokov vo väzení.

To je neuveriteľné. V USA chytili imigranta, ktorého už dvanásťkrát vrátili domov
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia: Americké vlajky

Dlhé roky sa nedarilo Garciovi žiť v Spojených štátoch v pokoji a bez obáv, že môže byť deportovaný späť do Mexika. Až jeho posledné zatknutie imigračnými úradmi vlani v októbri mu pravdepodobne zaistí, že v nasledujúcich desiatich rokoch sa bude môcť vo vysnívaných Spojených štátoch bez problémov zdržiavať. Bohužiaľ, to však možno bude vo väzení. Desať rokov, to je totiž výška trestu, ktorému Garcia teraz čelí. Pred niekoľkými týždňami ho súd uznal za vinného z ilegálneho prechodu hraníc.

„Prvýkrát Silvu-Garciu deportovali už v marci 1999, lebo sa vtedy v Kalifornii dopustil domáceho násilia. V ďalších piatich rokoch sa ocitol mexický občan dvakrát vo väzbe. Okrem iného za to, že sa preukazoval falošným americkým občianstvom. V roku 2009 bol zatknutý za dopravný priestupok v Norwalku a následne súdom v Connecticute obvinený z opakovaného ilegálneho vstupu do Spojených štátov a odsúdený na dvanásť mesiacov odňatia slobody.“

V decembri 2010 úrady tvrdohlavého Mexičana opäť deportovali do jeho rodnej krajiny, ale príliš dlho tam nevydržal. Jeho smútok po Spojených štátoch bol taký obrovský, že sa opäť rozhodol vrátiť ilegálnym spôsobom. A takto to pokračovalo aj v ďalších rokoch. Medzitým sa mexický ilegálny imigrant priebežne dopúšťal páchania trestných činov. V marci 2015 ho súd v Norwalku obvinil z krádeže a vlámania, keď mal odcudziť náradie.

Prvýkrát bola krádež na polícii v Norwalku hlásená 7. januára 2015 a celková škoda na odcudzenom elektrickom náradí sa vyšplhala na osemtisíc dolárov. O tri týždne neskôr sa podnikavý Mexičan podieľal na ďalšej krádeži nástrojov, ale tým sa jeho „svätá lupičská púť“ ešte ani zďaleka neskončila. Špecialista na elektrické náradie sa činil podľa polície aj 4. februára 2015, keď kradol na stavbe rodinného domu. Časť z ukradnutých nástrojov potom ponúkol záložni v Bridgeporte.

Silva-Garcia sa po svojom zatknutí vlani v októbri ku krádeži elektrického náradia priznal a odsúdili ho na tri roky väzenia. Prípad notorického mexického ilegálneho prisťahovalca ukazuje možnú dôvodnosť opatrení Trumpovej administratívy. Hoci mainstreamové médiá Trumpovi vyčítali jeho údajne príliš tvrdý postoj k ilegálnym imigrantom, mnohí z nich sa dopúšťajú aj väčších prečinov, než je „len“ krádež náradia. Zostáva otázkou, či na hraniciach s Mexikom vyrastie avizovaný múr. Mexická strana sa zatiaľ odmieta na jeho výstavbe podieľať.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini ohlásil novinku, je adresovaná podnikateľom

18:28 Pellegrini ohlásil novinku, je adresovaná podnikateľom

Vládni ministri zodpovední za podnikateľské prostredie by sa mali so zástupcami podnikateľov v najbl…