To, či nastane Brexit, majú v rukách mladí. Prieskum je v tomto nemilosrdný

    0
    Volebná miestnosť. (Autor: SITA)

    Jej správa nebola zameraná len na mobilizáciu mladých ľudí k účasti na referende, ale tiež na ich rodičov a prarodičov, ktorých sa snažila presvedčiť o nebezpečenstve Brexitu pre ďalšiu generáciu, informuje The Guardian. „Je jasné, že pokiaľ Británia opustí Európu, budú to mladí, kto utrpí najviac, zanechaní bokom, zatiaľ čo my bojujeme a rokujeme o alternatívnom modeli EÚ,“ hovorí Morgan. „Ak rodičia a starí rodičia zahlasujú za odchod, budú hazardovať s budúcnosťou ich detí a vnúčat,“ dodáva.

    Prieskumy zistili, že Británia môže opustiť Úniu práve pre neúčasť mladých ľudí na referende. Organizácia Volebná reforma spoločnosti varuje pred znepokojujúcim generačným rozdielom. Len 21 percent ľudí medzi 18 až 24 rokmi je rozhodnutých zúčastniť sa referenda, zatiaľ čo vo vekovej kategórii nad 65 rokov je to až 47 percent ľudí. Šéfka organizácie Katie Glose to komentuje: „Vyzerá to tak, že mladí ľudia neboli zapojení do debaty, ktorá bola viac zameraná na osobnosti než na skutočné problémy, ktoré ich ovplyvňujú. Nielenže sa mladí ľudia menej zaujímajú, ale, ako viete, oveľa menej chodia aj voliť.“

    Mladí ľudia pritom podľa prieskumu so zotrvaním Británie v Únii väčšinou súhlasia. Až 53 percent oslovených vo veku medzi 18 a 34 rokmi by volilo zotrvanie, naopak odchod Británie z EÚ len 29 percent ľudí z danej vekovej skupiny. U ľudí starších ako 55 rokov je trend opačný. Len 30 percent seniorov podporuje zotrvanie v Únii a až 54 percent ľudí je na strane odchodu. Britániu na základe týchto čísel môže v EÚ udržať dotiahnutie mladých ľudí k referendovým urnám, komentuje výskum The Guardian.

    - Reklama -