Tlak verejnosti zabral. Štátna poisťovňa už netrvá na nových podmienkach pri liečbe žltačky či poškodení zraku

1. 3. 2017 18:00

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pozastavuje návrhy na obmedzenie indikačných kritérií pri liečbe vekom podmienenej degenerácie makuly a pri poškodení zraku v dôsledku diabetického makulárneho edému. Rovnako tak urobila v prípade liečby chronickej hepatitídy typu C. Na tlačovej konferencii to dnes oznámil šéf VšZP Miroslav Kočan.

Tlak verejnosti zabral. Štátna poisťovňa už netrvá na nových podmienkach pri liečbe žltačky či poškodení zraku
Foto: VšZP
Popis: VšZP
reklama

Spomínané návrhy podľa jeho slov nemali nič spoločné s ozdravným plánom VšZP, ktorý musela vypracovať pre minuloročnú rekordnú stratu. Kategoricky "dementoval", že by mali pripraviť slovenských pacientov o liečbu, cieľom má byť efektívne využívanie peňazí z verejného zdravotného poistenia. O návrhoch majú preto teraz diskutovať odborníci, kým sa nenájde kompromis.

Kočan nevylúčil, že následne VšZP predloží návrhy v inom znení.

Pri podaní návrhov postupovala VšZP podľa jeho slov striktne v zmysle zákona. Dôvodom podania bolo, že reálne výdavky na tieto lieky nezodpovedajú farmako-ekonomickýcm prepočtom, ktoré deklarovali ich výrobcovia pri žiadosti o úhrady z verejného zdravotného poistenia. TASR a denník Sme ešte vlani upozornili, že pri kategorizácii liekov, v rámci ktorej sa rozhoduje o ich preplácaní zo zdravotného poistenia, sa objavili pochybnosti a niektoré farmafirmy si pre nejasnú legislatívu plnili podmienky na vstup do systému úhrad po svojom.

Kočan priblížil, že v prípade bezinterferónovej liečby hepatitídy typu C, ktorá je na Slovensku dostupná od roku 2015, sa odhadovalo, že sa ňou bude liečiť 85 pacientov všetkých zdravotných poisťovní a náklady dosiahnu 3,5 milióna eur. V skutočnosti sa však vlani len za VšZP liečilo 251 pacientov a náklady dosiahli 11,3 milióna eur. Farmafirmy musia pri žiadosti o kategorizovanie lieku uviesť aj predpokladané dosahy na verejné zdravotné poistenie.

"Toto je dôvod, 400-percentné prekročenie predpokladov, keď sa prvýkrát diskutovalo o týchto liekoch. A toto bol dôvod, prečo sme dali podnet na to, aby sme sa znova pozreli v kategorizačnej komisii na to, aké boli predpoklady používania lieku, ako sa dospelo k tomu počtu pacientov a aké majú byť celkové prostriedky na túto liečbu alokované," vysvetlil Kočan. Zároveň poukázal, že pacienti majú aj iné možnosti liečby tohto ochorenia, aj keď pripustil, že sú asi o 10 až 20 percent menej úspešné.

Aj v prípade liečby vekom podmienenej degenerácie makuly a pri poškodení zraku v dôsledku diabetického makulárneho edému ide podľa Kočana o podobný dôvod.

"Predpokladané náklady prekračujú zhruba o 100 percent v roku 2016," doplnil.

Poukázal tiež na to, že v tomto prípade existuje aj oveľa lacnejšia a rovnako efektívna liečba, liek Avastin, ktorý sa však u nás na tento účel nepoužíva. Aby sa k takémuto kroku mohlo pristúpiť, musel by o to najprv požiadať jeho výrobca.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…