Tisíce ľudí sa vydali do ulíc Prahy s požiadavkou na legalizáciu konopy

7. 5. 2016 17:51

Za sprievodu hudby vyšiel dnes popoludní z Karlovho námestia v Prahe pochod na podporu legalizácie konopy. Demonštrácia nazvaná Million Marihuana March sa organizovala v metropole už devätnástykrát. Jej usporiadatelia odhadujú, že sa aj tento rok zišlo najmenej päťtisíc ľudí ako vlani. Tohtoročnou požiadavkou je legalizácia pestovania a držania konopy aj produktov z nej pre vlastnú potrebu nielen pre liečbu, ale aj na rekreáciu. Pochod sa vydal smerom na Letnú, kde ho má zakončiť kultúrny a vzdelávací happening.

Tisíce ľudí sa vydali do ulíc Prahy s požiadavkou na legalizáciu konopy
Foto: carun.cz
Popis: Ilustračná fotografia

Účastníkmi boli predovšetkým mladí ľudia

Na demonštráciu dohliadali desiatky policajtov, lebo obmedzovala dopravu v Prahe. Sprievod viedli štyri alegorické vozy, na jednom z nich bola maketa kravy a nápis Centrála za legalizáciu kravy. Akcie sa zúčastňili prevažne mladí ľudia, niektorí niesli pirátske vlajky a transparenty s nápismi ako napríklad Konopné rastliny dar do každej rodiny, Konopa je droga darom od pána Boha alebo Tráva je kamoš, nie droga.

Podujatie organizovalo občianske združenie Legalizace.cz. Podporuje ju Česká pirátska strana, ktorá tým vyjadruje odpor proti nezmyselnej kriminalizácii marihuany. Jej predseda Ivan Bartoš tvrdí, že zo súčasného nastavenia legislatívy voči užívaniu psychotropných látok ťaží iba čierny trh, zatiaľ čo sú absurdne postihovaní jednotlivci, napríklad dôchodcovia, ktorí rastlinu pestujú na liečbu bolesti.

Asi päť desiatok ľudí demonštrovalo dnes za legalizáciu marihuany v Ostrave. Skupina sa zišla na Prokešovom námestí a nasledoval pochod centrom mesta za zvukov reggae a za sprievodu policajtov. Skončil v areáli výstaviska Čierna lúka, kde sa od piatku koná veľtrh Konopex, ktorý prezentuje možné využitie technickej konopy aj v stavebníctve, textilnej výrobe či v kozmetike. Pochod sa obišiel bez komplikácií. Prítomní policajti nemuseli zasahovať.

Väčšina chorých vraj nemá na liečebnú konopu peniaze

Liečebná konopa, čiže marihuana obsahuje až 30 percent psychoaktívnej látky THC. Jej používanie mimo liečebných účelov je však v Česku nelegálne.

Liečebná konopa je v ČR dostupná len na elektronický recept s obmedzením. Dostať ju môžu ľudia s rakovinou, sklerózou multiplex či AIDS. Pacientom má zmierniť ťažkosti. Predpísať ju môžu okrem iného onkológovia, neurológovia, reumatológovia aj geriatri či psychiatri. Podľa pacientskeho spolku Kopáč ale väčšina chorých nemá na liečivo peniaze.

Ministerstvo zdravotníctva by podľa ministra Svätopluka Nemečka mohlo mať do roka výsledky výskumu o účinkoch liečebnej konopy na pacientov. Ak sa potvrdí, že chorým droga pomáha, mohlo by sa začať rokovať o prípadnom preplácaní liečenia zo zdravotného poistenia. Lekári ale na liečbu konopou rovnaký názor nemajú.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vam
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Rusi! Priznajte sa, ospravedlňte sa. Ruskí športovci dostali stopku. Padli vážne slová

0:05 Rusi! Priznajte sa, ospravedlňte sa. Ruskí športovci dostali stopku. Padli vážne slová

Výbor Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) vylúčil Ruskú federáciu z účasti na svetových šampioná…