Tisíce ľudí protestovali v obavách z cenzúry ruského internetu

10. 3. 2019 20:00

Na proteste v Moskve sa zúčastnilo viac ako 15-tisíc ľudí, ktorí si vypočuli príhovory internetových a mediálnych aktivistov a hudobné vystúpenia.

Tisíce ľudí protestovali v obavách z cenzúry ruského internetu
Foto: TASR
Popis: Ruskí demonštranti pochodujú počas protestu proti pokusom o obmedzovanie slobody internetu v Rusku, v Moskve 10. marca 2019.

Tisíce ľudí sa v nedeľu zišli v Moskve a iných ruských mestách na protestoch proti návrhu zákona, ktorý umožní v rámci Ruska vytvoriť samostatnú časť svetovej počítačovej siete. Informovali o tom agentúry AFP a Interfax. Na proteste v Moskve sa zúčastnilo viac ako 15.000 ľudí, ktorí si vypočuli príhovory internetových a mediálnych aktivistov a hudobné vystúpenia.

"Vláda vedie boj proti slobode vrátane slobody internetu. Ja viem, o čom hovorím, keďže som pre tweet strávil mesiac vo väzení," vyhlásil podľa AFP počas demonštrácie v Moskve aktivista za slobodu internetu Sergej Bojko. Bojko pre agentúru Interfax uviedol, že "ešte do začiatku akcie bolo zadržaných 15 ľudí s balónikmi". Informáciu o zadržaní skupinky osôb tesne pred vstupom na miesto demonštrácie potvrdil aj prítomný korešpondent agentúry AFP.

Masová demonštrácia v Moskve a menšie akcie protestu v ostatných ruských mestách boli zvolané po tom, ako dolná komora ruského parlamentu - Štátna duma - v polovici februára schválila v prvom čítaní návrh zákona, ktorý umožní v rámci krajiny vytvoriť samostatnú časť svetovej počítačovej siete.

Kritici označili daný návrh zákona za ďalší krok Kremľa na jeho ceste k dosiahnutiu čo najväčšej miery kontroly vlády nad internetom. Niektorí z nich sa dokonca obávajú, že vláda by sa mohla snažiť o totálnu izoláciu internetu na území krajiny - podobne ako v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR).

Dolná komora ruského parlamentu schválila v prvom čítaní návrh predmetného zákona 12. februára. Podporovatelia návrhu tvrdia, že je nevyhnutný pre prípad, keby Rusko odpojili od svetovej počítačovej siete. Zákon zatiaľ nebol schválený v kľúčovom druhom čítaní.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…